Jak na bolestivé bradavky

“Auuu, to je strašná bolest. Řezavá, ostrá, silná. Někdy brečím bolestí, dokonce to bolí více než porod. Říkala jsem si, že to vydržím, ale bolest neustupuje, naopak je horší a horší. Kojení se snažím oddálit co to jde. A přistupuji k němu úplně stažená…” Takto a podobně popisují maminky bolesti bradavek při přisávání miminka. A od okolí pak někdy slyší: “Nebreč pořád. To si musíš zvyknout! Vždyť kojení je přirozené! Žádnou léčbu ti na to stejně nedají, vždyť kojíš.”

Ano, bolesti bradavek mohou být opravdu velmi silné a je velmi těžké s nimi kojit. Každá taková maminka je hrdinka. Ale to neznamená, že to musí zvládat a že není pomoc. Naopak, čím dříve to začne řešit, tím lépe. A nezáleží na tom, jestli jsou bradavky viditelně poškozené s otevřenými ranami nebo na pohled vypadají normálně. Jde o bolest, kterou žena popisuje.

Řešení existuje. Někdy léčba trvá déle, ale léčit se bolavé bradavky dají a má to smysl. Bolest sama od sebe nezmizí, naopak má tendenci se stupňovat. V ten moment už ženy (podvědomě) oddalují kojení, čímž se tvoří méně mléka a postupně může být nespokojené i miminko, kvůli kterému se to vlastně celé snaží vydržet a zvládnout. Vždy má smysl bolesti řešit, a to co nejdříve.

Co je příčinou?

Na začátku jde vždy o ne úplně ideální přisátí nebo sání. To může být způsobeno více faktory a přidávají se k němu ještě další skutečnosti jako plíseň nebo bakteriální infekce. Základem řešení bolestivých bradavek je proto zlepšení kojení tím, že upravíme přisátí. Mnoha ženám už jen toto výrazně pomůže nebo úplně vyřeší bolesti.

Kromě toho může miminko negativně ovlivňovat také přirostlá, tuhá nebo příliš krátká uzdička pod jazykem (případně pod horním rtem). Více o uzdičkách si můžete přečíst v tomto článku.

Co není dobrým řešením

Ženám jsou často doporučována řešení, která jim reálně nepomohou. Pokusím se vysvětlit, proč:

  1. Přerušit kojení na pár dní, aby si prsa odpočinula. Toto zní logicky, protože je samozřejmě pravda, že rána se obtížně hojí, pokud se dítě několikrát za den a noc kojí a pořád ránu dráždí. Přerušením kojení se sice hojení může urychlit, ale ve výsledku se pak děje pravý opak. Dítě po přerušení kojení neumí znovu začít tak snadno, bude se pravděpodobně přisávat ještě hůře a rány snadno obnoví. Navíc přerušením kojení pravděpodobně poklesne tvorba mléka, což má mimo jiné za následek větší bolesti a horší přisávání miminka.
  2. Vzít si kloboučky na kojení. Množení bakterií napomáhá vlhko a teplo. Když tedy bradavky překryjeme kloboučkem, toto vlhko a teplo vytváříme. Navíc se dítě učí sát na kloboučku jiným způsobem než na prsu, takže při návratu na prs ho touto nesprávnou technikou opět poškozuje. Z dlouhodobého hlediska kloboučky snižují tvorbu mléka a jsou častou příčinou dalších problémů (třeba častější ucpávání mlékovodů).
  3. Mazat si mastičky s obsahem lanolinu. Ty často v první chvíli pocitově uleví. Nicméně z dlouhodobého hlediska opět prodlužují léčbu, protože vytvářejí podmínky pro množení bakterií. Tkáň pod nimi nedýchá. Podle studií představují rizikový faktor pro zhoršení kvasinkové infekce v poraněných bradavkách. Podobně ani žádné krémy s obsahem klotrimazolu, různé verze hydrogelových náplastí, vložky do podprsenky nebo různé sběrače mléka. Stejně nevhodné prostředí vytvářejí také třeba někdy oblíbené stříbrné kloboučky.
  4. Další faktory, které “hrají proti nám”, jsou: používání dudlíku nebo kojenecké láhve či stříkačky (učí sát jiným způsobem a dítě pak tento způsob používá na prsu), přisávání dítěte v zavinovačce nebo pozdní reagování na signály dítěte na kojení a pláč dítěte při přisávání, případně používání odsávačky.

A co tedy ano?

Domluvte si setkání s poradkyní při kojení, aby zhodnotila, co se děje. Podívá se spolu s vámi na to, jestli miminko pije dostatečně, jak se přisává, zda mu k dobrému přisátí nebrání uzdička pod jazykem a zda je součástí vašich bolestí vazospasmus. Vy sami můžete udělat ještě toto:

  1. Nechat bradavky co nejvíce větrat a zajistit, aby se na ně nic nepřilepovalo. Nepoužívat výše uvedená “řešení”.
  2. Neumývat bradavky příliš často, běžná hygiena stačí.
  3. Mazat bradavky olivovým olejem kdykoli po celý den. Není třeba ho utírat před kojením. Olej tkáň promašťuje a zároveň je protizánětlivý, antimykotický a antibakteriální.
  4. Po každém kojení můžete nanést výtažek z grapefruitového semínka. Po jeho zaschnutí namazat malým množstvím olivového oleje. Nesmývat. Výtažek lze ředit, pokud původní 33% ředění štípe.
  5. Jednou denně lze použít také genciánovou violeť v 1% ředění. Po jejím zaschnutí opět namazat olivovým olejem. Nesmývat.
  6. Při neúnosné bolesti lze použít některý z volně prodejných léků proti bolesti (tabletky nebo gel). Léčivo v nich obsažené je téměř celé vázané na bílkoviny, takže do mateřského mléka nepřejde.
  7. Před kojením i po něm můžete na zmírnění bolesti použít masáž svalů okolo prsu.
  8. Spolu s poradkyní můžete projít ještě další možnosti, co by mohlo pomoci.

Bolesti bradavek jsou jednou z velmi podceňovaných a přitom silných bolestí. Vyplatí se je co nejdříve řešit!