Zázrak jménem kůže na kůži v péči o předčasně narozená miminka

O tom, že kontakt kůže na kůži je velký zázrak, jsem tu už psala. Určitě si přečtěte tento článek. Nyní Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala nové pokyny v péči o předčasně narozené (od 37 tt) nebo extrémně malé (pod 2,5 kg) děti. A doporučuje v nich kontakt kůže na kůži neboli péči klokánkováním ihned po narození bez toho, aby miminko bylo umístěno v inkubátoru.

Měli jste takové miminko v české porodnici? Pak jste se pravděpodobně inkubátoru nevyhnuli. Nyní by ale mělo být všechno jinak, minimálně máte jako rodiče tato pokyny WHO coby další podporu “shora”.

Jak to tedy funguje a o co říkají výzkumy?

Tělo maminky je pro právě narozené dítě (ať už vaginálně či císařským řezem) ideálním prostředím, kde se může vyvíjet. Pokud maminka z nějakého důvodu nemůže mít dítě u sebe (ale to je v minimu případů, např. když je nutné matku oživovat apod.), může ji zastoupit tatínek, případně i jakákoli jiná osoba. Dokonce i kdyby ho měla na svém těle anonymní sestřička v porodnici, je to pro dítě daleko lepší než být umístěno v inkubátoru.

Proč?

Na těle maminky se dítě zahřeje na optimální teplotu, kterou ještě samo neumí udržovat. To samé platí i o dětech narozených v termínu, ale předčasňátka nebo děti s nízkou porodní hmotností mají méně podkožního tuku, proto je pro ně zahřátí ještě mnohem důležitější. Dosud byl postup většinou takový, že dítě bylo nejprve umístěno v inkubátoru a až po stabilizaci tělesné teploty bylo přesunuto k matce. Jenže se ukazuje, že daleko lépe funguje právě to zahřívání na těle matky, a to kůže na kůži. Dítě zavinuté i v tenké látce je na tom hůře a dítě v inkubátoru nejhůře. 

Kontakt kůže na kůži ale zajišťuje také pravidelné dýchání miminka, jeho krevní tlak a pravidelný tep. Dokonce i děti, které dýchají s podporou přístrojů, mohou být na těle matky.

Kontakt kůže na kůži tedy zajistí:

a) stabilizaci tělesných funkcí miminka,

b) podporu tvorby mateřského mléka a umožňuje přístup k prsu a kojení,

c) udržování tělesné teploty miminka,

d) dýchání miminka a srdeční činnost,

e) regulaci spánkových cyklů a to, že se miminko dobře vyspí,

f) vyzrávání mozku a vytváření mozkových propojení,

g) rychlejší růst a prospívání,

h) lepší trávení a efektivnější využívání živin,

i) vytváření vztahové vazby mezi matkou a miminkem.

„Nejlepší způsob, jak pečovat o nově narozené dítě s nízkou porodní hmotností, a to i v zemích s vysokými příjmy, je neustálý kontakt kůže na kůži s matkou na jednotce péče o matku a novorozence, která poskytuje péči a lékařské ošetření oběma,“ shrnuje Dr. Bjorn Westrup z Karolinska Institute ve Švédsku a technický expert na studii.

Dr. Nils Bergman – světový odborník v Mateřské péči klokánkováním

Prohlédněte si toto video, na kterém uvidíte, jak může péče o předčasňátka ideálně vypadat.