Kojení a vliv uzdiček: Skrytá překážka úspěchu

“Už od počátku jsme s kojením bojovali. Dcera se přisávala sice ochotně a kojení ani nebolelo, ale zkrátka nepřibírala, ačkoli trávila na prsu dlouhé hodiny a minuty. Po konzultaci s laktační poradkyní jsem se snažila vylepšit dceřino přisátí, ale stále se nám to nedařilo. I když se přisála hezky na dvorec, po chvilce sklouzla na bradavku a posléze usínala, aniž by se pořádně napila. Odstranili jsme všemožné příčiny, které dceři mohly vadit – přestali jsme používat dudlík, začali jsme spát společně a já se snažila reagovat vždy co nejdříve, když se dcera chtěla kojit. Už od počátku mě poradkyně upozorňovala, že dceři mohou komplikovat přisání i uzdičky v puse – jedna pod horním rtem a druhá pod jazykem. Jenže mě se do jejich řešení nechtělo, bála jsem se,” popisuje 30letá maminka Klára. “Nakonec jsem se odhodlala, protože už jsem fakt neviděla jinou možnost, jak kojení vylepšit. A mám obrovskou radost. Hned první kojení po střižení uzdiček bylo nesrovnatelně hlubší a delší, než jsme kdy zažili. Dcera pomalu začala přibývat a už se u kojení tolik nepouštěla. Jsem moc ráda, že jsme do toho nakonec šli.”

Kojení jako puzzle – moje oblíbené přirovnání. Jde o to, že faktorů, které mají na kojení vliv, je prostě mnoho. A jedním z nich jsou právě zmiňované uzdičky. O co jde? Podjazyková uzdička je tenká blanka pod jazykem, která by měla během prenatálního vývoje ustoupit tak, aby jazyk jen lemovala. Některým dětem ale zůstane více vpředu, může být krátká nebo tuhá, dokonce může i jazyk stahovat tak, že má špička jazyka tvar srdíčka. Z těchto dětí bude některým uzdička natolik vadit, že bude způsobovat problémy s kojením. Jiným dětem tolik vadit nebude, protože její přítomnost bude kompenzovat třeba velmi vysoká tvorba mléka u maminky nebo jiné faktory.

Druhá uzdička v ústech se nachází pod horním rtem miminka. Ta zase brání správnému vyhrnutí horního rtu “na kačenku”, aby se děťátko mohlo dobře a správně přisát.

Jaké problémy dělá uzdička při kojení

Uzdička pod jazykem, někdy též označovaná jako ankyloglosie, může znamenat nepříjemnou komplikaci pro kojící matky a jejich děti. V mnoha případech totiž omezuje pohyblivost jazyka děťátka, což může mít za následek nejen bolestivé bradavky a zablokované mlékovody, ale také nedostatečné prospívání či přibírání dítěte. Překáží správnému přisátí a následně i kojení.

Při kojení potřebuje dítě největší rozsah pohybu jazyka, jaký kdy v životě bude potřebovat. Pokud uzdička jazyk limituje, ten nedokáže vytvořit tu správnou vlnu, a následně se dítě nedokáže správně přisát.

Včera jsem byla s malým na zákroku. Bylo to nesrovnatelné. V noci jsem už díky zákroku neuspávala na gymnastickém míči, ale normálně při kojení vleže na posteli a i v noci pěkně vyprázdnil prs i vleže. (Martina)

V některých případech se může stát, že problém se uzdičkou není ihned zřejmý. Jako poradkyně využíváme vyšetření, které zahrnuje prověření pohyblivosti jazyka a možných překážek, které uzdička může tvořit. Vsuneme prsty do úst na dásně, kde bude mít dítě dolní stoličky. Pak je pod jazykem přiblížíme k sobě a neměla by nám tam vadit žádná překážka – tedy v cestě by nám neměla stát uzdička.

Někdy dělá podjazyková a hornoretní uzdička problém až ve vyšším věku – může způsobovat nesprávnou výslovnost (pak ji budou řešit logopedi) nebo špatné postavení zubů (a pak bude zajímat ortodontisty).

Jak uvádí web MAMILA.sk: “Problém nastává tehdy,  když se tuhá či krátká uzdička pod jazykem či horním  rtem vyskytne v kombinaci s jedním nebo více z těchto faktorů :

1) Bolestivé bradavky  či prsa, zdeformovaný tvar bradavek po kojení, zablokované mlékovody, vazospasmus.
2) Nedostatečné prospívání či přibírání dítěte, nedostatečný příjem mateřského mléka.
3) Těžkosti s přisáváním na prs; miminko, které se nepřisává na prs – občas nebe vůbec, „mlaskání“ při kojení.
4) Neobvyklá nespokojenost na prsu, odtahování se, odmítání prsou, zaskočení mléka při pití z prsu.
5) Problémy s kojením po prvních 3–5 měsících bezproblémového kojení.”

Tato skutečnost je již dobře podložená mnoha studiemi. Bohužel ne všichni pediatři jsou v tomto směru vzdělaní – uzdičku může dobře diagnostikovat jen lékař ORL nebo zubař, který je speciálně školený pro uzdičky v ústech kojenců. Případné studie lze dohledat např. na konci tohoto článku na MAMILA.sk.

Co s tím?

Uzdička pod jazykem ani pod horním rtem se během života nijak nezmění sama od sebe. Řešením je proto uzdičku nastřihnout a uvolnit. U malých miminek to zní matkám obvykle velmi děsivě, což naprosto chápu. Ale jedná se o několikasekundový zákrok., který se u miminek provádí bez podání anestezie. “Samotné střižení je méně bolestivé, než podávání anestetik a následné prapodivné pocity při znecitlivování a přicházení k sobě. Navíc nám tak zůstane možnost okamžitého přisátí po výkonu, které drtivou většinu dětí okamžitě uklidní. Mateřské mléko krásně vypláchne ránu a poskytne celou řadu obranných látek, které pomohou s hojením a s prevencí zánětlivých komplikací, uvádí na picuki.com kliniky DentMedico lékařka MDDr. Petra Racková, vyhledávaná odbornice v péči o uzdičky kojenců.

Po zákroku jsem dceru zkoušela kojit v šátku i během chůze, už tehdy byl vidět rozdíl. Efekt na kojení byl zásadní, protože bojkot se vyřešil, stále ji kojím ve věku 17 měsíců. (Jana)

Nechala jsem střihnout uzdičku v 6. týdnu a rozdíl opravdu obrovský. Do té doby jsem trpěla. Teď si kojeni užívám. (Kristýna)

U syna střihnutá v 10 dnech, okamžitě změna přisátí. Do té doby nemohl chudák skoro pit. (Katka)

Bolí to?

“Samotný zákrok se přirovnává nejčastěji k píchání náušnic. Nejmenší miminka tento zákrok často prakticky celý prospinkají. Větší děti, přibližně kolem dvou, tří měsíců to už vnímají víc a někdy je v ordinaci pěkně rozčílíme. Avšak jsou i miminka, která se na mě při kontrole jen pár minut po střižení, vesele usmívají. Jejich spokojený výraz a úsměv to řekne za ně. Navíc pokud tímto drobným zákrokem miminku zachráníme kojení, které je pro děti kromě jídla i pocit bezpečí, jistoty, léku na bolest, spaní i na míru šitou biologickou léčbu všech nemocí, kterými projdou, určitě nám to rychle odpustí.,” uvádí MDDr. Petra Racková.

Synek to vůbec nevěděl. Já se bála hrozně, ale on byl v pohodě. Rozhodně mu víc vadí, když mu čistím zadek vlhčenými ubrousky…. (Katka)

Malý byl úplně v pohodě. Krátce zaplakal, a tak jsem jen nakojila a bylo po problému . (Sára)

Vůbec se nebojte. Nic to není. Trvá to ani ne minutu, spíš pár vteřin, malý potom chviličku brečel, ale velmi rychle se uklidnil. Myslím, že brečel spíš kvůli tomu, že mu drželi hlavu. V pusince měl jen pár kapiček krve. Odvedli nás hned potom do takové místnosti, kde jsem mohla malého nakojit, malý se hned přisál a byl úplně v pohodě. Není to vůbec žádné drama a hojení jsem ani nezaznamenala. Malý se choval, jak kdyby se nic nestalo. Byly mu v té době tři týdny. (Anežka)

Jsou také děti, které zákrok snášejí hůře a pláčou. Pak můžeme využít celou škálu nástrojů tišení děťátka jako je chování, kontakt kůže na kůži, mazlení, ššš, nošení v šátku, houpání na míči nebo chůze. Je také možné podat nějaký lék proti bolesti. Problémy s bolestivostí obvykle do 24 hodin pominou nebo se alespoň výrazně zmírní.

Děsivě také může vypadat krev, která dokáže zabravit sliny v pusince děťátka tak, že to vypadá jako obrovské množství krve. Ale i případné krvácení, pokud se vůbec objeví, je dočasné a velmi krátké.

Hojící se uzdička se potáhne jemným povlakem, to je v pořádku, je to součást hojení pusinky miminka.

Nicméně není to jen o zákroku. Podpora ze strany laktačních poradkyň a správné informace jsou nezbytné pro úplné zlepšení kojení. Uzdička je jen jeden dílek puzzle, pamatujete? A tak, i když její vliv může být velký, platí: pokud uzdičku řešit nebudete, neznamená to, že už nebudete dál moci kojit. A pokud uzdičku řešit budete, pravděpodobně to neznamená, že všechny problémy s kojením automaticky zmizí (i když i to se některým ženám stalo).

My jsme měli už od porodnice problém s přisáváním, malý pak už prso vůbec nechtěl, vztekal se. Dokrmovala jsem svým mlékem cévkou po prstu (po prsu to vůbec nešlo, když prso vůbec nechtěl). Pak jsem si pozvala poradkyni, ta doporučila střihnout obě uzdičky. Hned po zákroku se malý přisál a od druhého dne po zákroku už jsme plně kojili, takže u nás to pomohlo velmi rychle. (Adéla)

Bylo by ale také správné říci, že u některých dětí není efekt hned tak výrazný. A u některých bohužel dokonce dochází časem ke srůstu uzdičky a je potřeba ji řešit opakovaně. Proto vždy doporučuji případné střižení řešit v kontextu celého kojení a ideálně v kontaktu s poradkyní po celou dobu.

Proč se o tomto problému tak málo mluví? Navzdory tomu, že kojení má zásadní vliv na zdraví dítěte i matky, často se stále setkáváme s názorem, že bolest při kojení je normální, a s předpokladem, že kojení má trvat jen pár měsíců. Je důležité měnit tyto postoje a poskytovat rodinám s kojícími dětmi veškerou dostupnou podporu a informace.

Na závěr bych chtěla parafrázovat slova jedné matky: “Myslím, že osvěta v tomto směru je velice důležitá. Bylo by skvělé, kdyby už maminky nemusely zažívat ty chvíle jako já.”