Jak se miminko přisává

Jak na to, aby se miminko přisálo, jak to správné přisátí poznáme a k čemu je to vůbec důležité?

Správné přisátí jako základ

Správné hluboké a asymetrické přisátí je základ pro mnoho dějů. Ty nejdůležitější jsou:

  • Miminko získává na prsu dostatečné množství mléka, které tam pro něj je, a dokáže regulovat jeho tok.
  • Mléka se tedy tvoří dostatek tak, aby byly pokryty potřeby kojícího miminka.
  • Maminku kojení vůbec nebolí.

Správné přisátí je mimořádně důležité v momentě, kdy má miminko nedostatečný příjem mléka (nepřibírá, je nespokojené…), je miminko příliš spavé (není líné, usíná proto, že tok mléka není dostatečný), miminko je na prsu příliš dlouhou dobu bez toho, aby reálně pilo, je potřeba navýšit tvorbu, maminka má bolavé bradavky. V takových situacích využíváme ještě další nástroje k řešení, případně k léčbě, nicméně bez správného přisátí se nepohneme dále. Je tedy dobré vědět, jak správné přisátí vypadá, a jak na něj.

Hluboké asymetrické přisátí

Miminko má před přisátím široce otevřenou pusinku tak, aby se bradavka maminky dostala opravdu hluboko, asi až na rozhraní tvrdého a měkkého patra. Je přisáté asymetricky, to znamená, že bradavka maminky směřuje k hornímu patru miminka. Miminko pokrývá větší část dvorce svým spodním rtem. Bradu má hluboce zabořenou v prsu, takže nevidíme ani koutky úst. Nos má naopak volný a odtažený od prsu (asi na vzdálenost 1 – 2 prstů).

Tvářičky má naopak symetricky, to znamená, že není jedna blíž u prsu než druhá.

Hlavička je v mírném záklonu.

Na webu MAMILA si můžete prohlédnout mnoho fotografií správného přisátí.

Jak toho dosáhnout?

Poloha při kojení je jen prostředek, ne cíl. Cílem je správné přisátí.

Nicméně pro začátek je velmi užitečná tzv. příčná poloha, ve které se maminkám správného přisátí dosahuje nejsnáze. Pomůže také, když je maminka s dítětem v kontaktu kůže na kůži, tzn. dítě jen v plence a maminka od pasu nahoru nahá.

Jestli chcete miminko přisát na pravý prs, použijte levou ruku. Vaše miminko by mělo ležet na předloktí vaší levé ruky, loktem pevně přidržujte zadeček miminka ke svému boku. Všemi prsty podepřete hlavičku miminka tak, že všechny prsty budete mít spolu pod tvářičkou miminka a palec bude směřovat k oušku miminka. Miminko by mělo být mírně nachýlené směrem vzhůru k prsu a jeho horní ret by měl být před přisáním v jedné linii s bradavkou. Předloktí vaší ruky by mělo být rovnoběžné s tělíčkem miminka.

Miminku můžete před přisáním přejet bradavkou po horním rtu z jedné strany na druhou tak, aby co nejvíce otevřelo ústa. Brada miminka by už v této fáze měla být blízko prsu, tak aby se při přisátí dotkla prsu jako první, a aby i po přisátí mezi nosem miminka a prsem zůstal prostor. Díky tomu bude mít miminko zakloněnou hlavičku a bude lépe pít.

Další video najdete zde.

Zdá se vám to složité? Domluvme si návštěvu a podívejme se na to společně.