Proč maminky odstavují své dítě od kojení a jak to řešit jinak

Kojit do tzv. samoodstavu je u nás momentálně spíše výjimka. Přitom to je to nejlepší, co můžeme pro zdraví sebe i svého dítěte udělat. Proč se tedy maminky často snaží kojení předčasně ukončit? A jak jdou jejich situace řešit, aby k předčasnému ukončování kojení nemuselo docházet?

Únava

“Pro mě byl impuls to, že se dítě kojilo třeba 5× za noc, já byla unavená a pak protivná na všechny ostatní.”

Únava je velmi častou obtíží, se kterou se maminky setkávají. Je to celkem logické – nejen, že péče o dítě je prostě náročná, změní se chod celé rodiny, denní rytmus a samozřejmě i noční vstávání. Domnívám se ale, že je za tím ještě něco hlubšího…

Máme totiž mylná očekávání ohledně toho, jak by se děti měly “správně” chovat. Je to dané tím, že tzv. “normy” (třeba kdy má dítě prospat celou noc) byly vytvořeny na nekojených dětech. O tom více v jiném článku. Ale někdy stačí uvědomit si, jaká máme očekávání a že jsou nereálná. Když na nich pak tolik nelpíme, vše se zvládne snáz.

To, že se dítě v noci budí a kojí, je nejen naprosto v pořádku, ale také zdravé! Jeho mozek se rozvíjí právě v noci, kdy zpracovává zážitky ze dne a to, co se naučilo. Na to mozek spotřebovává energii, kterou získává díky kojení. Navíc, když dítě spí vedle maminky, je jeho organismus v optimálním stavu a bezpečí, aby se mozek mohl rozvíjet. Novorozené dítě také díky blízkosti maminky a svému buzení na kojení neupadá do hlubokého spánku, který je pro něj potenciálně nebezpečný.

Okolo věku 2 let mají maminky často “kojící krizi” – jejich dítě už není to maličké roztomilé miminečko, ale samostatná bytost, která se chce kojit úplně stejně často. Je něco v nepořádku? Zanedbala jsem něco? Navíc po dvou letech nepřetržité péče o dítě celkem přirozeně cítím únavu.

Jak tuto velkou únavu maminky řešit? Bude zapotřebí velká podpora okolí – nejlépe těch nejbližších. Možnost občas si vydechnout, dobít baterky. Věnovat se svým koníčkům, vyspat se přes den nebo si dát sprchu. Velkou podporou a inspirací také mohou být ostatní maminky v podobné situaci. Setkat se s nimi můžete např. na setkání Podpůrné skupiny při kojení nebo v různých skupinách na internetu. Naopak doporučuji vyhnout se setkávání s maminkami, které dávají stejně staré děti na víkend k babičce.

Můžeme si také zpříjemnit kojící chvíle. Třeba pěknou hudbou nebo četbou. Pěkným kojicím oblečením, odpočíváním a podobně.

A hodně také pomáhá uvědomit si, v čem všem nám kojení usnadňuje život. A že různé těžkosti v péči o malé dítě prostě přicházejí – někdy bychom své děti láskou snědli a někdy máme chuť je roztrhnout jako hada. No a s kojením to není jinak.

Podrobněji jsem o vyčerpanosti maminek psala v tomto článku.

Zdravotní důvody

“Kamarádka měla 3 měsíční miminko a zubní doktorka jí vytrhla zub moudrosti, který byl sice zkažený ale nebolel… asi za měsíc nato si ulomila zub, který jí doktorka znovu vytrhla. Lékařku upozorňovala na to, že je kojící ale doktorka prý jen pokrčila rameny….Zajímalo by mě, jestli po tom, co jí byly zuby před vytrhnutím umrtveny, může mít tato injekce nějaké nežádoucí účinky pro miminko.”

Trhání zubů, psychiatrická léčba, léčba alergie… Naprostá většina léčiv je v pohodě slučitelná s kojením. I v případě, že se účinná látka dostane do mateřského mléka, většinou jde o malé množství. A přerušit kojení znamená pro dítě větší zdravotní riziko než malé množství léčiva v mateřském mléce..

České stránky MAMILY uvádějí:

“Rizika spojena s ukončením kojení jsou skutečná a vážná a mají vliv na zdraví matky i dítěte, mají ekonomické důsledky pro zdravotnictví a také pro samotnou rodinu. V diskuzích, kde jsou vyjádřeny iracionální obavy z užívání léku během kojení, se často opomíná např. zvýšený počet hospitalizací nekojených dětí, přičemž takových studií nejsou jenom desítky ale stovky, a léky, které děti z důvodů nemocí vyžadujících hospitalizaci dostanou, můžou mít krátkodobé i dlouhodobé důsledky. Navíc v důsledku nekojení můžou mít děti i mnohem závažnější onemocnění jako např. onemocnění dýchacích cest, záněty středního ucha nebo trávicího traktu. Kojením se dá předcházet množství dalších onemocnění od obezity nebo rakoviny prsu přes vysoký krevní tlak, riziko kardiovaskulárních onemocnění až po vysokou hladinu cholesterolu, diabetes 1. i 2. typu či arteriosklerózy. Pro matky znamená ukončení kojení zvýšené riziko rakoviny prsu, endometria, osteoporózy a diabetu 2. typu. V tomto ještě navíc nejsou zahrnuty zvýšené náklady na zubní péči či otázky týkající se kognitivního vývoje a chování dětí.”

V poradně kojení na slovenském webu MAMILY lze vyhledat skoro všechny léky, případně položit dotaz a získat fundovanou odpověď od lékařů i farmaceutů.

Nástup do školky

“Já mám trochu obavu kvůli školce, aby se na mě dítko nevrhalo hned v šatně, co pro něj přijdu, a nebo ráno před tím, než ho všoupnu do třídy. Ale jinak žádný důvod k ukončení nevidím…”

Školka nebo nástup maminky do zaměstnání není důvod k odstavování dítěte. Dítě se může kojit v době, kdy je s maminkou společně, a mezitím v pohodě zvládnout dopoledne v jiném prostředí. Maminka v práci má zase ze zákona právo na “přestávky na kojení” (do věku dítěte 1 rok a 3 měsíce) a u dalších zaměstnavatelů se dá domluvit na individuálním přístupu.

Kojit v šatně školky není nic nevhodného. I když společnost nemusí být vždy chápající a přijímající, je třeba takový obraz podporovat. Ale třeba budete překvapeni a setkáte se s podporou. Anebo budete sami povzbuzením pro ostatní maminky. Více o kojení mimo domov jsem psala v tomto článku.

Navíc, dítě ve školkovém věku už se také nepotřebuje kojit teď, hned, okamžitě, ale je možné se s ním domluvit. Když z nějakého důvodu nechceme kojit ve školce nebo v tramvaji, většinou se jde domluvit a odložit kojení na (pro nás) příjemnější čas či místo.

Další těhotenství

“Obě děti jsem kojila do 18 měsíců. U syna jsem v té době už byla znova těhotná. A to obě děti od roku pily jen jednou denně, protože jak měly častěji, tak vyžadovaly časté pití v noci a to už jsem nedávala skrz únavu.”

Těhotenství se s kojením nijak nevylučuje. Je pravda, že tvorba mateřského mléka v těhotenství obvykle vlivem hormonů poklesne, ale to se dá řešit. Navíc i kojení tzv. nasucho má pro dítě velký přínos. Pokud se narodí malý sourozenec, je možné přejít na tandemové kojení obou dětí. Nejen, že tak maminka pečuje o zdraví svých dětí, ale také o jejich pěkný sourozenecký vztah i vztah s mámou.

O vyčerpání během těhotenství a kojení jsem psala v tomto článku.

Není mléko

“Já odstavila, protože syn ze mě měl dudlík. Nechtěl pít, jen se tím uklidňoval, ale visel pak na mě většinu dne.”

Mít prso jako dudlík je vlastně nesmysl, je to naopak. Dudlík je umělou náhradou prsu. A ano, dítě se kojením uklidňuje. Což je skvělé a pro jeho vývoj nesmírně důležité!

Občas si maminky myslí, že se dítě postupem času kojí méně a méně, až prostě přestane. Ale tak to většinou nebývá – jsou období, kdy se děti chtějí kojit častěji, a kdy zase méně. Pomáhá jim to zpracovat vývojové změny, kterými procházejí, bolest, budovat vztah s maminkou, uklidnit, ujistit… Dokonce je již dobře doloženo, že samotné “dudlání” prsu rozvíjí mozek (a pozor, toto neplatí u dudlíku nebo láhve, tam je dudlání jiné). Tedy kojení i bez přítomnosti mléka má pro dítě velký smysl.

Přestat s kojením proto, že dítě se chce kojit hodně často, je docela nešťastné. Právě proto, že v tu dobu dítě kojení opravdu hodně potřebuje. A tak to dává najevo tím, že se hodně kojí. Je důležité snažit se najít jiné způsoby, jak mamince pomoci a ulevit.

Tlak okolí

“Dcera 2 roky, kojená před spaním, občas po probuzení a v noci. Tlak okolí hrozný a všichni se diví. Nechápu, proč to řeší a co je jim do toho.”

To je někdy hodně těžký oříšek. A je náročné si tlak okolí ustát. Co může pomoci? Být si jistý – znát důvody, proč kojím a proč je to pro mé dítě i mě podstatné. Mít oporu, třeba ostatních maminek na podpůrné skupině. Nechat ostatní, ať si myslí, co chtějí. Věřte, že s nepochopením okolí se během života s dětmi budete setkávat hodně často. A je dobré se naučit, že není naším úkolem zavděčit se jiným, ale dělat to nejlepší pro svou rodinu.

A naopak – ani tlak na kojení není dobrý. Kojení je vztah dvou osob a je o domluvě.

Andrea Poloková z o. z. MAMILA píše: “I ke konci těhotenství mají mnohé ženy pocit, že už mají těhotenství plné zuby. Mají velké břicho, nemohou se dobře vyspat, neumí si zavázat tkaničky… Okolí ví, že je důležité donosit miminko až do termínu porodu a ví, že potom to skončí. Nikdo vás nebude přemlouvat k předčasnému porodu, přestože v dnešní době by to pravděpodobně dopadlo dobře. Naproti tomu k předčasnému odstavení okolí matku přemlouvá úplně běžně. Kojení je ale i nadále důležité, a to nejen pro psychiku dítěte a pro váš vzájemný vztah. Ještě stále kojením rozvíjíte mozek, správným způsobem formujete postavení zubů dítěte, ještě stále mu každou dávkou mateřského mléka pomáháte vystýlat sliznice trávicí soustavy, dáváte mu probiotika, kmenové buňky, které budou jeho tkáně opravovat ještě ve stáří, ještě stále mateřské mléko představuje hodnotný doplněk výživy!”

O podpoře a nepodpoře okolí jsem psala více v tomto článku.

Další důvody

“Odhodlávám se už x týdnů a pořád jsem neudělala to odstavení, sobecky mě nejvíc děsí, co budu dělat, když se malej v noci vzbudí a nebude moct usnout, děje se to minimálně, ale sem tam jo, teď mu dám prso a spí se dál, ale co pak… bude nešťastnej a budeme třeba vstávat v pět ráno, že už neusne, a na to nejsem připravená, ale to je samozřejmě mizernej důvod s kojením pokračovat.”

To není mizerný důvod. Kojení má mnoho funkcí a jednou z nich je právě uspávání dítěte. To není rozmazlení ani “nevýchovnost”, kojení je k uspávání dítěte určeno. A je to moc dobře.

Maminka se bojí, že bude nešťastná, ale co její syn? Odmalička usínal při kojení, je tak zvyklý, cítí se bezpečně, příjímaný a najednou má usínat bez kojení? Proč? Maminka řeší, že není připravená. Ale co dítě, nemělo by být připravené i ono?

Pokud vás zajímá více o tom, proč kojením dítě nerozmazlíme, přečtěte si tento článek

.

Občas se maminky bojí, že samoodstav nikdy nenastane, ale všechny děti se někdy samy od sebe přestanou kojit. A všechny děti začnou spát celou noc. Jen jim musíme nechat jejich čas, aby si samy “řekly”, jak to potřebují. A sebe zazdrojovat tak, abychom celou péči o děti dobře a v pohodě zvládly.