Kojení, těhotenství a vyčerpání

“Jsem podruhé těhotná a stále kojím svou tříletou dceru,” říká maminka Majka. “Jsem hodně vyčerpaná a moje endokrinoložka mi doporučila, abych přestala kojit, abych dále dokázala vyživovat miminko v bříšku i sebe. Malá je na prs velmi navázaná a když jsme odpoledne doma, chce velmi často, třeba i každou půlhodinu, hodinu. Mám velmi málo síly a už je to pro mě neúnosné…”

Ano, těhotenství bývá pro ženy často vyčerpávající, a to zejména na jeho začátku. Únava a málo síly je tedy celkem běžnou věcí, kterou při těhotenství zažíváme.

Pokud je únava opravdu velká, může mít ale i další příčiny jako např. anémii, sníženou funkci štítné žlázy, větší stres, prodělané onemocnění… Zdravotních příčin může být mnoho a je potřebné je řešit s lékařem.

“Podruhé jsem otěhotněla a moje dcera má asi 1,5 roku. Kojení ještě opravdu potřebuje, na usnutí i jindy. Ale všichni v okolí mi radí, že ji musím odstavit, protože nebudu mít dost sil na těhotenství a výživu nenarozeného miminka. Jenže jak? Vím, že bez pláče to nepůjde,” vypráví 33letá Monika. “Jsem z toho celkem zničená, protože samozřejmě nechci ublížit ani jednomu ze svých dětí. Navíc mi známá vyprávěla, že kojila v těhotenství a kvůli tomu potratila. Opravdu to tak může být? Co mám dělat?”

Kojení samo není nikterak rizikové. Dnes už máme k dispozici velké množství studií i veliké zkušenosti, takže víme, že kojení během těhotenství nezpůsobuje větší únavu matky, neškodí nijak nenarozenému miminku ani kojenému staršímu dítěti. Dr. Hiroshige Ishii zkoumal, jestli kojení během těhotenství může být příčinou spontánního potratu, ale nic takového se neprokázalo. “I když je matka těhotná, kojení by mělo pokračovat, dokud nenastane přirozené odstavení,” píše v závěru své studie.

Stránky o. z. MAMILA to krásně shrnují:

“To, že mezi odborníky panují v této otázce neshody, neznamená, že by nebylo možné dopátrat se pravdy. Pro mnohé odborníky je však jednodušší říct, že kojení během těhotenství je třeba ukončit. Je to proto, že kojení se často nepovažuje za dostatečně důležité na to, aby se jím skutečně zaobírali a aby ocenili jeho potřebnost a jedinečnost. Ale kojení dítěte v jakémkoli věku je nejen ničím nenahraditelná výživa, ale v první řadě – na základě nejnovějších poznatků z neurologie – nezbytný předpoklad správného vývoje mozku, rozvoje osobnosti dítěte, získávání sociálních dovedností a vytváření základní důvěry ve svět. Ačkoli si lidé ještě před pár lety mysleli, že otázka kojit či nekojit je otázkou životního stylu, dnes už je zřejmé, že jde o zásadní otázku veřejného zdraví, vytváření mozkových propojení a budoucích vztahů dítěte s ostatními lidmi.”

Co se během těhotenství mění, je tvorba mléka, která poměrně dramaticky poklesne. Pokud je staršímu kojenému dítěti méně než 1 rok, je potřeba zajistit, aby mělo dostatečný příjem živin i tekutin. Pokud si nejste jisti, zkontaktujte laktační poradkyni. Je-li dítě starší, není důvod kojení nikterak řešit a kojit dál, jak jste byli dosud zvyklí. Je důležité si uvědomit, že kojení znamená mnohem víc než jen příjem mléka!

To, že se tvorba mléka v těhotenství sníží na minimum, je mimochodem také důvod, proč nemůže být menší energie matky zapříčiněná kojením.

A naopak, mnoho maminek si kojení během těhotenství pochvaluje. Je to třeba nejrychlejší způsob, jak uspat starší dítě, jak mu zajistit optimální rozvoj, jak se vyhnout pláči při násilném odstavování a mnoho dalších důvodů. Navíc chvíle, kdy matka své dítě kojí, pro ni mohou být chvílemi odpočinku. Její starší je aspoň na chvíli v klidu a těhotná maminka za ním nemusí běhat. Kojení usnadňuje péči o děti.

Pokud cítíte při kojení během těhotenství nějaké nepříjemné pocity, neváhejte se obrátit na laktační poradkyni.

A co se týče únavy, pokud vyloučíme různé zdravotní příčiny, jako např. ty, které jsem uváděla výše, nejlepší bude mamince pomoci. Ne tím, že její starší dítě násilně odstavíme, ale spíše tím, že ho vezmeme na hřiště a pohlídáme, aby si maminka mohla odpočinout.