Nejčastější obavy rodičů z nošení

Nepoškodím dítěti záda?

Není třeba se bát, pokud dodržíme zásady ergonomického nošení – u nesymetrické polohy střídat rovnoměrně obě strany, ve vertikálním posazení – podsazený zadeček, záda ohnutá do tvaru písmena C, nožičky do M (tj. kolínka výše než zadeček), středová osa těla je rovná.

Nerozmazlím ho nošením?

Rozmazlit dítě v tomto věku nejde – nošení není cíl, ale prostředek, a to ke kontaktu dítěte (s maminkou). Tím, že mu kontakt umožňujeme, odpovídáme na jeho biologicky dané potřeby. A naplňováním přirozených potřeb našeho dítěte mu pomáháme budovat základní důvěru ke světu i vztah k nám jako rodičům.

Zdá se mi to složité, zvládnu to?

Je to jako s každou novou dovedností v životě, je třeba se ji naučit. Ale není problém setkat se osobně s odborníkem na nošení a naučit se ho – klidně nejprve jen s panenkou (která je tak trpělivá, že vydrží naše nejisté první pokusy a vůbec u toho nepláče). Opakováním člověk získává cvik a za krátko už má vázání takříkajíc v malíčku.

Bude moci dítě v šátku dýchat? Nezadusí se?

Pokud budeme vázat správně, tak se toho není třeba bát. Vždy dbáme o volné dýchací cesty, ať už se jedná o klasický úvaz na nošení nebo jeho úpravu na kojení – tam je třeba vždy ohlídat volný nos dítěte.

Rodič, který své dítě nosí, je s ním v úzkém kontaktu, takže jeho potřeby odečítá lépe a rychleji než u miminka ležícího v kočárku. I to je jeden z důvodů, proč se o bezpečí dítěte nemusíme v tomto směru bát.

Mohu nosit, i když mám problémy se zády?

Velmi záleží, jakého typu a závažnosti zdravotní problémy jsou. Správná kvalita úvazu bude pak důležitá proto, aby naše záda (krk, bedra…) netrpěla.

Četla jsem, že dítě se může nosit jen omezený čas denně (půl hodiny, 1, 2, 3…). Je to pravda?

Miminka do tří měsíců věku potřebují nejlépe neustálý kontakt s maminkou. Ta ho může zajistit různými způsoby: kojením, společným spaním, chováním, společným koupáním a také nošením. Nošení má tu výhodu, že je u něj maminka “svobodnější” a může s dítětem v šátku nebo nosítku vykonávat domácí práce, věnovat se staršímu sourozenci apod. Dítě v kontaktu s maminkou není pasivní, ale jeho mozek se neskutečně rozvíjí. Stimuly, které k němu přicházejí, jsou nejrůznějšího typu – sluchové, zrakové, rovnovážné, pohybové, čichové, hmatové… Zároveň je dítě v ideálním stavu organismu, kdy jsou zregulované všechny jeho fyziologické funkce, právě díky kontaktu. A naopak nedochází k přestimulování jeho mozku.

Dokdy ho budu nosit?

Záleží na každém rodiči a dítěti, jak jim to bude vyhovovat. Zhruba po 3. měsíci života začne být dítě postupně trochu “samostatnější”, už zvládne chvíli i bez maminky, a postupně se vyvíjí a osamostatňuje ve všech možných oblastech. Některé dítě chce uspávat při nošení, jiné vleže na posteli, ale není třeba se bát, žádné dítě se nechce nosit věčně. A naopak – když se dítě rozhodne, že chce chodit samo, je velmi těžké přesvědčit ho, aby se nechalo navázat do šátku či posadit do nosítka.

Dr. Jack Newman říká: “Děti jsou určené k nošení a měly by být nošené. Čím budou větší, tím méně se budou chtít nosit. A nakonec se budou chtít nosit, jen když budou unavené. Přijde to rychleji, než očekáváte. A potom vám bude možná nošení dokonce chybět.”

Mám dítě s vývojovou dysplázií kyčelních kloubů, ortoped mi nedoporučil nosit. Existuje vhodný úvaz i pro moje dítě?

Pro takové dítě bude vhodný vertikákní úvaz, který je podobný širokému balení plen, jaké ortopedi doporučují. To znamená jako první volbu kříž s kapsou uvnitř nebo ergonomické nosítko.

Je pravda, že nošené děti jsou opožděné ve vývoji?

Naopak, jak jsem psala výše, nošené děti mají vhodný přísun stimulů pro svůj mozek. Jsou méně nervózní a tráví více času ve stavu pokojné bdělosti. Nošené děti vycházejí ve výzkumech o něco “šikovnější”.

A co kočárek? Můžu ho střídat se šátkem?

Ano, je to jen na vás, jak se budete o své dítě starat. První tři měsíce života je opravdu důležité poskytnout dítěti co nejvíce fyzického kontaktu s maminkou, ale pak se dítě postupně vyvíjí a každé to má trochu jinak. Je potřeba naslouchat svému dítěti i sobě, co vám bude vyhovovat nejvíce.

Nebude mu v šátku příliš teplo? Nepřehřeje se?

Kontakt s maminkou (nebo jiným nosičem), a to ideálně kůže na kůži, zajišťuje dítěti ideální stav fyziologických funkcí. Novorozenec ještě neumí sám regulovat svou teplotu, srdeční tep, tlak a dýchání. To se mu správně zreguluje, právě v kontaktu. Stejně jako třeba spánek nebo kojení.

Naopak dítě v hlubokém kočárku má riziko přehřátí mnohem vyšší. Vědci naměřili v létě v kočárku, ještě navíc přikrytém plenkou proti sluníčku, extrémně vysoké teploty, třeba 50 stupňů. To je vysoce nebezpečné a při nošení se nám to nemůže stát.

Tělesnou teplotu dítěte také můžeme ovlivnit (ne)vhodným oblečením, případně materiálem, ze kterého je vyrobena nosící pomůcka.

Zajímá-li vás více o tom, proč nosit své dítě, přečtěte si tento článek. A pokud nosit chcete, ale nevíte, jak na to, nebo máte nějaké otázky, neváhejte kontaktovat nejbližší poradkyni při nošení.