Jak probíhá poradenství při nošení

„Dobrý den, jsem Zuzana a před nedávnem se mi narodil syn Míša. Porod byl předčasný, v 35tt a Míša strávil beze mě prvních 5 dní na novorozenecké JIPce, přestože jsme měli naplánovaný porod s dulou. Velmi jsem toužila po bezprostředním kontaktu kůže na kůži, ale to mi vzhledem k předčasnému porodu a nízké porodní hmotnosti (2450 g) nechtěli v porodnici dovolit. Moje kamarádky mají dobrou zkušenost s nošením, takže bych to ráda zkusila také. Ale od porodu už uběhlo 6 týdnů a já se cítím nejistá a nedokážu se odhodlat sama nošení zkusit, přestože šátek jsem si koupila už před porodem. Míša je docela dráždivý a upokojí se jen houpáním v náručí v zavinovačce, tak si říkám, že by nám nošení mohlo pomoci i s tím uklidňováním.“

Stejně jako laktační poradenství, samozřejmě i poradenství při nošení zcela vychází z potřeb klientky, která si mě zavolá. Proto se nejprve budu ptát, co vás zajímá ohledně nošení, jak staré a hlavně jakou hmotnost má vaše děťátko, zda ho nosíte, zda má ono nějakou zkušenost s nošením, zda ji máte vy. Dále se zeptám, jestli máte nějakou nosící pomůcku, nebo si chcete vyzkoušet, jaké jsou možnosti. Co od nošení očekáváte.

A pak se setkáme, většinou doma u klientky. Nosící pomůcku mohu přinést já a zapůjčit ji, nebo má klientka už svoji, případně to kombinujeme a hledáme, co by dané rodině nejvíce vyhovovalo. Na setkání si s sebou nosím zatíženou panenku, která hmotností a velikostí odpovídá novorozenému dítěti. Není to totéž jako vázat do šátku dítě, ale je to zase možnost nacvičit si vázání na někom, kdo je trpělivý, neprotestuje a nevadí mu, když spadne na zem. To si dělám legraci, ve skutečnosti se mi ještě nikdy nestalo, že by klientce dítě reálně vypadlo. Obvykle to probíhá tak, že já vážu s panenkou a klientka se svým dítětem, děláme to souběžně a spolu, aby vše bylo jasné a názorné.

Konkrétně vám mohu pomoci například:

– ve výběru vhodné nosící pomůcky,

– se zapůjčením nosítka nebo šátku,

– s nastavením nosítka nebo výběrem vhodného úvazu šátku,

– s manipulací s dítětem,

– se zodpovězením otázek a rozptýlením obav ohledně nošení,

– s různými specifickými situacemi (vrozené vývojové vady, nespokojené dítě, dítě v bojkotu apod.),

– s kojením při nošení,

– s uspáváním při nošení,

– s nahozením dítěte na záda, pokud chcete tak nosit,

– s nošením dvojčat nebo dvou sourozenců,

– s dítětem, které se nechce nosit.

Na závěr poradenství si vše shrneme a já následně ještě posílám klientce odkazy na video, kde má možnost vidět natočené postupy opakovaně.

Když odejdu, má klientka možnost ještě vše konzultovat na dálku – posílá mi např. fotografie, když poprvé dítě sama nahodila do nosítka / navázala do šátku, a spolu vylaďujeme, jak to udělat co nejlépe. Případně řešíme, jak to klientce vyhovuje, jak je dítě spokojené a co by ještě potřebovala. Následná konzultace může probíhat i přes videohovor.

Někdy se poradenství účastní i tatínek nebo babička, kteří chtějí nosit (a velmi to vítám). Zkrátka záleží vždy na „zakázce“, kterou dostanu.

Zuzana nošení Míši zvládla perfektně, začala ho nosit v šátku a velmi jí to usnadnilo uspávání. Naučila se v šátku kojit a předcházet Míšovu pláči tím, že dříve reagovala na jeho signály. Její těžké zkušenosti z porodnice se jí podařilo postupně zpracovat a svou i Míšovu potřebu blízkosti si i díky nošení naplnit.

Chcete to také zkusit, ale něco vás brzdí? Budu ráda, když se ozvete.