Stydím se kojit venku aneb kojení na veřejnosti

“Vím, že bych se za to neměla stydět. Ale nedokážu si představit, že kojím někde na veřejnosti. S malou vybíhám jen na nejnutnější věci a vždy jsem do hodinky doma, abych ji nemusela kojit. Co vám prosím pomohlo, máte jakýkoli tip, abych tento blok překonala?” ptá se 29letá maminka Miriam.

“Kojení na veřejnosti” vlastně neexistuje, leda snad, že bychom kojili na pódiu před publikem a v záři reflektorů. Prostě jdeme ven, a pokud je to potřeba, tak dítě nakojíme. A to proto, že dítě to potřebuje, ať už z důvodu hladu nebo jakéhokoli jiného důvodu. Jistě ne proto, že chceme vystavovat svá překrásná ňadra pro kolemjdoucí. Nicméně, i když toto všechno víme a rozumem chápeme, někdy je těžké překonat pocit studu z “odhalování” mimo domov. Jestli to máte podobně jako Miriam, vyzkoušejte následující tipy:

  1. Z počátku choďte ven s partnerem, maminkou nebo kamarádkou. V případě, že budete potřebovat nakojit, může vám přítomnost blízké osoby pomoci. Jednak se nebudete cítit tak sama, jednak můžete mít pocit většího soukromí, když vám partner udělá “hradbu”.
  2. Sežeňte si nějaké kojící oblečení, ve kterém nemusíte odhalovat celé prso, ale jen bradavku. Shora je pak prs překrytý oblečením. (A můžete se těšit, až nějaké pěkné tričko vytáhnete!) Levnější varianta může být tvořena tílkem vespod a přes něj jakékoli tričko či svetřík, co už máte doma. Při kojení zvednete vrchní oděv (ten zakryje prso shora) a bříško máte zakryté spodním tílkem.
  3. Z počátku se poohlédněte po soukromí – kojící koutky v obchodních domech, lavička dál od cesty, sednout si zády k lidem, jít do auta apod.
  4. Kojte v nosítku nebo šátku – to lze perfektně udělat tak, že opravdu není nic vidět.
  5. Jděte na první procházky do přírody, kde to není tak frekventované. První kojení venku může proběhnout na pařezu nebo na kameni, kde vás uvidí maximálně lesní zvěř.
  6. Zajděte na podpůrnou skupinu při kojení. Setkáte se s ostatními ženami v podobné situaci, uvidíte další ženy kojit a nebudete se muset stydět kojit před nimi. A jen tak “mimochodem” třeba i posdílíte své pocity.

A pak postupně to zkoušejte překonat. Kojení je krásný vztah mezi dítětem a maminkou. Je to naše výsada, že můžeme své děti kojit. A naučit se kojit kdykoli a kdekoli je velmi praktické, takže se určitě vyplatí na tom zapracovat.

Představte si léto na koupališti – nejsou tam všichni daleko více odhaleni? Jak velkou část prsou v bikinách přítomných dam jste tam viděli? A nejde při kojení o něco úplně jiného?

Proč nás tohle nepohoršuje…
… a téhle ženě říkáme, že by se měla zahalit?

Kojení nemá být diskrétní. Kojení je norma. Tedy ho nemusíme řešit. Čím více nás bude kojit venku NEdiskrétně, tím více bude obraz kojící ženy pro veřejnost normální. Proč je kojení mimo domov pro společnost nejen neškodné, ale dokonce žádoucí? A jak ovlivní fakt, že jsme schopné kojit i mimo domov, samotné naše dítě? Mrkněte na tento článek.

Držím nám palce!