5 tipů při “Ladění rádia” aneb dítě si hraje s mou bradavkou (aúúú)

Mnoho žen to zná – dítko se kojí z jednoho prsu a při tom ručičkou šmátrá po druhém. Mne bradavku mezi prsty, natahuje, otáčí… jakoby ladilo kolečko rádia. Obvykle to není nic příjemného, takže určitě přijdou vhod tipy, co s tím:

  1. Ideální je to zarazit hned zpočátku, než se z ladění stane (téměř) neodnaučitelný zvyk. Stále dokola vysvětlovat, že mi to není příjemné, že to bolí a dávat ruku pryč. Nebyla bych nijak drsná, ale jasně, laskavě a pevně řekla, že takhle to nechci.
  2. Dobré je také prso schovávat – do podprsenky, do trička apod. Prostě, aby nebylo k dispozici. Při nočním kojení vleže na boku, lze kojit z “horního” prsu a ten spodní “zalehnout” tak, aby se k němu malá ručka nedostala.
  3. Pro mnoho dětí je také funkční ručičku zaměstnat – osvědčily se kojící (silikonové) korále, vatová štětička do ucha (v tomto případě do ručky), případně cokoli, co je pro dítě zajímavé, aby si s tím pohrávalo. Může to být i naše ruka – chytit ručku dítěte do své, hrát si spolu, pusinkovat.
  4. Když dítě náš druhý prs prostě magneticky přitahuje, tak ho můžeme nechat jeho ruku na něj položit a svou rukou ji přidržovat. Říkáme tím: “Mně nevadí, když tady máš ruku, ale nechci jen to, co je pro mě bolestivé.”
  5. Kojit při nošení. Jak na to, se můžete podívat v následujících článcích o kojení v nosítku nebo v šátku.

A lehce pod čarou – tip od maminky Lucie… Ideální je obsadit druhý prs druhým dítětem a kojit tandemově: “Dcera se kojila bez problémů čtyři roky se svým bratrem. V momentě, kdy se on odstavil, začala dcera ladit rádio.”

Tak co vy na to, pomohl vám některý z tipů? Nebo řešíte jiný problém při kojení? Neváhejte se ozvat.