Jak na kontakt kůže na kůži

„Můj první porod byl strašně vyčerpávající,“ vypráví 29letá Josefína. „Když se Martínek konečně narodil, byla jsem úplně na konci svých sil. Porodní asistentka mi ho přiložila na hruď na mou noční košili. Vzpomínám si, že mi proběhlo hlavou, že přece ten správný bonding má být na holé tělo. Ale neřešila jsem to, měla jsem všeho dost. Tělo mě bolelo a vlastně jsem si přála, aby si sestry už Martínka odnesly a já si mohla odpočinout. První dny s ním pak byly hodně náročné, vlastně to celé trvalo týdny, než jsem si k němu pořádně našla vztah. Vůbec to nebyla láska na první pohled, jak se píše v internetových diskusích…“

Někdy je to boj. Ano, porod může být snadný, posilující a krásný anebo taky náročný, bolestivý a dlouhý. Maminka po porodu, zvláště po tom prvním v životě, může být hodně vyčerpaná. Ale naštěstí jsou tu její vlastní hormony a geniální nastavení jí i dítěte, které může nastartovat jak krásný vztah s dítětem, tak úspěšné dlouhodobé kojení, fyzické i psychické zdraví a prospívání dítěte. To vše a mnohem víc díky nepřerušovanému kontaktu kůže na kůži bezprostředně po porodu. Je to takový malý zázrak…

Kontakt kůže na kůži je velké téma, kterým se dopodrobna zabývá hlavní světový odborník, neurovědec Dr. Nils Bergmann. Dříve se myslelo, že dítě po porodu nic nevnímá a je mu jedno, kde se nachází. Ve skutečnosti je ale jeho mozek nastaven tak, potřebuje pouze dvě věci – cítit kontakt a vůni. V tu chvíli se cítí v bezpečí a to zakládá na jeho psychické zdraví po celý jeho budoucí život. Vylučuje se vztahový hormon – oxytocin, díky němuž se dítě učí např. důvěry ve svět a empatie. A také vytváří pevný vztah mezi miminkem a maminkou. Kontakt kůže na kůži má ale mnoho dalších výhod:

  • Dítě se na matčiných prsou ohřívá (víte, že prsa kojící ženy po porodu mají o 3 stupně více než u nekojící?) a udržuje si lépe tělesnou teplotu,
  • ustavují se jeho fyziologické funkce jako je srdeční tep a dýchání,
  • adaptuje se jeho metabolismus, 
  • ustavuje se hladina cukru, 
  • regulují se spánkové cykly miminka,
  • miminko méně pláče,
  • umí lépe reagovat na stres a prožívá méně stresu,
  • má větší pravděpodobnost, že bude kojeno při propuštění z porodnice,
  • lépe tráví a rychleji roste,
  • má lepší imunitu (což lze prokázat i několik měsíců poté).

U dětí, které měly možnost zažít kontakt kůže na kůži po porodu, je dramaticky nižší výskyt alergií, infekcí, problémů s příjmem potravy a jiných zdravotních problémů.

I pro mozek matky je toto období kritické. „Centrálně uvolňovaný oxytocin ovlivňuje začátek mateřského chování při porodu a hraje významnou roli v navázání matky a dítěte,“ uvádí Dr. Bergmann. Jinými slovy, dítě stimuluje mozek matky v prvních chvílích po porodu tak zásadně, že mezi nimi vzniká pevná vztahová vazba.

A důležitý je i oční kontakt, který novopečená maminka se svým dítětem potřebuje zažít. Když se na ni její dítě dokonce usměje, zvedne v maminčině mozku hladinu dopaminu. „Matka začne cítit závislost na uspokojování dítěte,“ popisuje Dr. Bergmann.

A co kojení samotné? O jeho začátcích si můžete přečíst v jiném článku, ale pro jeho nejlepší start je důležité totéž. Nepřerušovaný bezprostřední kontakt kůže na kůži po porodu. Čím déle, tím lépe.

Pokud máte porod teprve před sebou a chcete se dozvědět víc, jak začít krásný vztah, jak zajistit nejlepší rozvoj mozku dítěte (jeho inteligenci, empatii a sociální dovednosti), jak začít přirozeně kojit a mnoho dalšího, domluvte si s laktační poradkyní kurz pro těhotné.

A máte-li už miminko doma, neváhejte a kontakt kůže na kůži si s ním dopřejte i později. I když „zlatá hodinka“ nastala hned po porodu, benefity vám takový kontakt přinese i kdykoli později.