20 nápadů, když se miminko nechce nosit

Fyzický kontakt s maminkou je pro dítě biologicky daná potřeba. Dítě očekává, že bude nošeno na těle matky, že si tam odpočine, že tam bude růst, krmit se a regulovat své fyziologické funkce. Je to pro něj místo bezpečí a místo, kde se může plně rozvíjet. Dnes už máme tato zjištění dobře podložena výzkumy, kdy vědci pozorovali přímo mozek dítěte a jeho reakce. Pokud se tedy miminko nechce nosit, měli bychom pátrat po příčině a těch je opravdu celá řada. Pokusím se popsat některé z nich.

  1. Na začátku to chce trochu trpělivosti. Vychytat moment, kdy je dítě co nejspokojenější, je napapané, přebalené, vyspané a v dobré náladě. Tehdy s vázáním do šátku nebo nosítka začít. Později, když už bude dítě zvyklé, bude šátek místem pro uklidnění. Na začátku bychom ale opravdu měli vázat spokojené miminko.
  2. Po navázání do šátku chce miminko pohyb. Neměli bychom tedy stát, ale pomůže pérování v kolenou, pohupování na gymnastickém míči nebo chůze.
  3. Miminko se může kroutit, protože chce čůrat nebo kakat. V kontaktu s maminkou se mu mj. zahřeje bříško, a to může rozpohybovat střeva. Pomůže miminko vyndat, podržet v klubíčku nebo úplně vybalit z plenky.
  4. Dítě se chce kojit. Denisa Písaříková, odbornice na nošení dětí, říká: “Když miminko začne jakoby klovat, otáčet hlavou ze strany na stranu, odtahovat se, mnoho rodičů si myslí, že miminko říká „ne, ne, já nechci nosit, já potřebuju svůj prostor“. Ono se ale dostalo do přirozené polohy pro kojení a dožaduje se svého, snaží se dostat ke zdroji. Tento instinkt je tak silný, že se běžně objevuje i u nekojených dětí.” Šátek i nosítko umožňují pohodlné (a diskrétní!) kojení, což je dovednost, kterou se vyplatí znát. Nechte si konkrétní techniky ukázat od poradkyně při nošení.
  5. Miminko je špatně oblečené. Je mu horko, zima, táhne ho oblečení nebo někde něco škrtí a škrábe. Nevhodné jsou do nosítka třeba dupačky či overaly, kde můžeme dítěti nechtěně stáhnout chodidla a prstíky na nohou.
  6. Dítě je netrpělivé a vadí mu, že nám to tak dlouho trvá. Cvičení dělá mistra, nebojte!
  7. Dítě není na nošení zvyklé – pokud s nošením začínáme až ve věku několika měsíců, může to být pro dítě pozdě. Ideální je tedy začít hned s novorozencem. Těžší je začínat s nošením také u starších dětí, které nejsou zvyklé na fyzický kontakt.
  8. Dítě má blokádu na zádech nebo jiný fyzický problém. Toto bychom ale poznali, protože by se to projevovalo i jindy než při nošení.
  9. Nosící pomůcka není vhodná, nemá správnou velikost, nastavení nebo není dítěti příjemný materiál.
  10. Maminka se vázat teprve učí a je z toho hodně nervózní. Případně si není jistá. Dítě nervozitu vycítí a může se pak projevovat nespokojeností. Tady pomůže snažit se odhodit obavy – nošení se může naučit každý, chce to trochu trpělivosti. Když se to napoprvé nedaří, můžeme to zkusit zítra. A nedokonalý úvaz je lepší, než když dítě fyzický kontakt nemá.
  11. Dítě má stažené svaly nebo preferuje jednu stranu.
  12. Dítě je ve špatné poloze.
  13. Maminka je silně navoněná nebo silně voní nosící pomůcka (např. šátek vypraný v aviváži). Dítě může taková vůně dráždit.
  14. Starší dítě se chce nosit jen u mámy a jiné osoby odmítá. Novorozenec toto neřeší.
  15. Dítě začíná chodit a chce tuto dovednost trénovat. Takže nechce být nošené. Toto už je psychologická otázka a je potřeba u každého individuálně vyvážit potřeby maminky (chce se někam rychle dostat) a dítěte (chce se pohybovat samo a objevovat svět). Potřeby obou jsou v pořádku a namístě.
  16. Dítě není zvyklé být nošeno ve vertikální poloze, protože dosud bylo jen v horizontální. “Pokud je tím důvodem nezvyk na vertikální polohu, je potřeba být trpělivý a věnovat tomu zvykání každý den pár minut a tento interval prodlužovat,” radí Denisa Písaříková.
  17. Dítě chce jít ven nebo potřebuje jiný podnět.
  18. Dítě je v období bojkotu kojení, což je téma na samostatný článek.
  19. Dítě má špatný výhled. U starších dětí třeba pomůže přenést ho z břicha na záda, mladší třeba z horizontální do vertikální polohy.
  20. Dítě je předrážděné a mělo už dávno spát.

Stále si nejste jisti, jak na to? Pokud potřebujete, kontaktujte nejbližší poradkyni při nošení. Přečíst si také můžete další dva mé články: Proč nosit své dítě a Nejčastější obavy rodičů z nošení.