Kdy nosit dítě na zádech?

Nošení na zádech, jaké vídáme na fotkách z různých exotických zemí, může být dobrou volbou i pro nás středoevropanky. Má totiž také svoje výhody a jsou situace, kdy nám může významně usnadnit práci. Jak tedy na to?

Nošení na zádech se hodí např. v těchto situacích:

  • když je dítě těžké, třeba 7 – 9 kg,
  • když se dítě nechce nosit, protože přehozením na záda získá jiný rozhled a jiné podněty,
  • když potřebujeme dělat domácí práce a přes dítě uvázané vepředu moc nevidíme,
  • když máme dvě děti nebo když nosíme jedno dítě vepředu a druhé na zádech,
  • když si potřebujeme vidět pod nohy (třeba na vysokohorské túře),
  • když chce dítě vidět, co děláme,
  • když se někde hodně hýbeme, třeba při tanci.

Stejně jako vpředu můžeme využít různé nosící pomůcky. Často sáhneme po nosítku, ale využít můžeme také pevný šátek nebo ring sling. U pevného šátku je třeba výhodné, že můžeme dítě navázat vysoko nebo nízko podle činnosti, kterou jdeme zrovna dělat. Když budeme pracovat na zahradě a hodně se ohýbat, bude lepší úvaz níže na bedra. Když budeme vařit, bude lepší zase úvaz vysoko, kde dítě uvidí přes naše rameno, co děláme. Nosítko tyto možnosti nemá, tam nemáme na výběr, do jaké výše dítě umístíme.

Dítě, které sedí?

Někdy se můžeme setkat z názorem, že na záda by mělo jít dítě až v momentě, kdy umí samo sedět. Ale to není pravda. Když se podíváme do “nosících” zemí, většina žen tam nosí dítě na boku nebo na zádech. Zkrátka proto, že je to pro ně praktičtější, když s dětmi pracují např. na poli. Naopak nošení na břiše je specialita vyspělých zemí.

Na záda je možné umístit už novorozence, který ještě nedrží sám hlavičku a ani nesedí. I na zádech je možné dítě uvázat do ergonomické polohy úplně stejně jako vepředu.

Chcete poradit a ukázat různé úvazy na záda?

Nevíte, jak dítě na záda dostat?

Chcete zkontrolovat, zda dítě na zádech nosíte správně?

Neváhejte mi napsat a domluvit si setkání u vás doma.