“Reakce na snížený tok mléka po počáteční dobré tvorbě mléka” aneb bojkot kojení

Poslední dobou řeším více situací bojkotu kojení. O co jde? Jak bojkot poznáme? Proč k němu dochází a jak z toho ven? O něm budou následující dva články. Se svým příběhem se s námi podělí pětatřicetiletá maminka Pavla.

“Můj Josífek výborně přibírá, pediatrička nás chválí. Od začátku se plně kojí, ale poslední dobou se začíná u prsu rozčilovat. Přisaje se, pustí, pláče, prohýbá se, šermuje ručičkama a cucá si pěstičku. Každé kojení je strašný boj. Mám pocit, že celý den nedělám nic jiného, než se snažím Josífka nakojit. V noci je to naštěstí lepší, to se kojí klidněji, ale dny jsou peklo.”

Co se stalo? Josífek se od narození kojil a dobře přibíral. Jeho maminka Pavla s ním překonala trošku složitější začátky kojení (s bolestivými bradavkami), ale pak ho plně kojila do tří měsíců. V tu chvíli jakoby se něco změnilo a dosud spokojené dítě se u kojení začalo chovat jinak. Tak, jak to popisuje Pavla, se chovají děti, které reagují na tok mléka, z jejich pohledu nedostatečný. Jak je to možné? Maminky často popisují, že mají mléka naopak nadbytek.

“Nerozumím tomu, co se děje. Zřejmě mi stoupla tvorba mléka, protože když se Josífek pouští prsu, stříká mu mléko do obličeje, malý kašle a vytéká mu z pusinky. Také se objevilo blinkání, které nás dříve netrápilo. Nyní malý blinká v podstatě po každém kojení. A mně se nalila prsa, ve kterých cítím i tvrdé boule. Toto snad musí být nadměrnou tvorbou nebo ne?”

Příznaky, které popisuje Pavla, nemusí zažít všechny maminky dětí v bojkotu. A je opravdu matoucí, když dítě stále dobře přibírá, někdy dokonce i velmi silně. Většinou nejde o to, že by mléko nebylo nebo že by ho bylo málo. Jde o to, že se snížil tok mléka. Takže i když je mléka pořád docela dost, dítě navyklé na vynikající tok je nyní nespokojené.

Blinkání, které se u dítěte dříve neobjevovalo (nebo ne tolik), je poměrně typickým průvodním jevem toho, čemu říkáme bojkot. Je způsobeno nadměrnou tvorbou kyseliny v žaludku, do kterého se nedostává dostatečné množství potravy. V zásadě jde o podobný mechanismus, pro který zvracejí těhotné ženy nalačno.

A co to stříkání nebo vyplivování mléka? Když pozorujeme dítě a jeho pití, čili pauzy v bradě, které při pití dělá, vidíme, když polkne. Může to být třeba tak, že párkrát polkne a pak dvakrát nasaje bez polknutí a pustí se. Je to proto, že tok mléka se snížil, a dítě na to takto reaguje. V tu chvíli mu může vytékat mléko z pusy a je také možné, že z prsu mléko stříká (znovu – většinou nejde o to, že matka mléko nemá, ale že se snížil, nikoli úplně zastavil, tok).

Co to tedy onen bojkot je?

Je to reakce miminka na tok mléka, který se snížil, a dítěti to nevyhovuje. Každé dítě vnímá situaci trochu jinak, takže k bojkotu nezřídka dochází i u dětí, které přibírají výborně, jsou velké a mohou být tlusťoučké. Jinými slovy, tvorba mléka byla nadstandardní a teď je jen o něco menší, i když třeba stále nadprůměrná. A dítěti to nestačí.

Jak se může bojkot projevovat a jak ho poznáme?

  • Dítě při přikládání k prsu pláče, kroutí se, propíná do luku, odtahuje se. Případně se přisaje, párkrát potáhne a pustí se. Zlobí se a je nespokojené. 
  • Někdy se nechce přisávat v bdělém stavu a přisává se pouze v noci / na usnutí / po probuzení. Nebo si vybírá speciální polohu, ve které se chce kojit, a jindy to odmítá, např. se kojí pouze vleže, pouze vestoje, pouze v nosítku atd.
  • I když má dítě evidentně hlad a přisajeme ho, tak se pustí a zajímá ho cokoli jiného než kojení. Potřebuje absolutní klid na kojení nebo naopak rozptýlení, aby se vůbec přisálo.
  • Dítě si cucá ruku, prsty apod.
  • Může a nemusí se také objevit blinkání, nepravidelná stolice, plivání mléka apod.
  • Ženy mohou cítit hodně nalitá prsa, ale také nemusí.

Tyto příznaky se obejvují nějakou dobu a situace se nelepší (tedy nejde o to, že jeden den je dítě např. přetažené, a proto nespokojené).

Pokud se v něčem z výše popsaného poznáváte, velmi doporučuji začít situaci řešit. V opačném případě má stav často tendenci se zhoršovat až do úplného odmítání prsa, případně i odmítání dokrmování (jakýmkoli způsobem, včetně lahvičky).

Co je příčinou bojkotu a jak z něj ven? O tom více v dalším článku.