Nošení dvou dětí – jde to?

Nošení je pro děti velmi důležité – jde o jeden z pilířů vztahové výchovy. I když ne jediný. V případě, že se v rodině narodí dvojčata anebo dvě děti nedlouho po sobě, tato potřeba u dětí samozřejmě nemizí. Děti velmi potřebují kontakt s dospělým, aby se mohly zdravě a správně vyvíjet. A nošení je skvělým nástrojem, který nám kontakt umožní.

V případě dvojčat je ještě jedno specifikum – děti jsou už z bříška zvyklé na svého sourozence, proto je pro ně moc důležitý i kontakt mezi sebou navzájem. Víme, že pokud jsou děti odděleny, mohou tím hodně trpět.

Jak to ale s tím nošením provést, aby se z toho rodiče nezbláznili a ihned si neodrovnali záda? Začala bych pomalu. Maminka Bibi říká, že si svá novorozená dvojčata poprvé navázala do šátku druhý den po porodu, když ještě byli v porodnici. Ano, jde to. Ale ani většina maminek jednoho dítěte není schopná vázat druhý den po porodu. A vůbec to nevadí. Bibi byla velmi zkušená “vázací maminka”, protože měla doma ještě starší dceru, kterou nosila výhradně v šátku. Navíc se po porodu cítila opravdu dobře a zpočátku si děti navazovala jen na krátké chvíle. Tělo ženy po porodu si potřebuje odpočinout a dopřát si dostatek času na to, aby nabralo sil. Takže první rada zní – nespěchat.

Pro potřeby tohoto článku jsem vám nafotila fotky s panenkami. Maminka Klárka mi pak nabídla své fotky s dětmi, takže se můžete podívat i na to, jak to pak vypadá v praxi.

Jak nosit dvě děti

Jako první se může maminka učit nosit jedno dítě a s druhým ho střídat. Případně jedno dítě bude mít navázané maminka a druhé tatínek. Toto je regulérní možnost nošení dvou dětí – a ačkoli jsou dvojčata obvykle při porodu lehčí než “monomiminka”, nesmíme zapomínat, že těhotenství s dvojčaty bylo náročné a maminčino tělo potřebuje regeneraci. Navíc je potřeba si zvykat postupně – hmotnost dvou dětí je zkrátka vyšší než jednoho. Pokud tedy maminka děti střídá a nenosí je najednou, nemusí se nijak stydět. V případě, že se na nošení (zatím) necítí vůbec, je to také v pořádku a může potřebný kontakt dětem zajistit i jinak.

V raném věku, kdy jsou ještě děti poměrně lehké, je možné je nosit v šátku na bocích. Zkusit můžeme buď elastický šátek (jen u opravdu malých miminek a jen zpočátku) nebo pevný šátek se speciálním úvazem. Nejoblíbenější je úvaz Amanda hips carry, který vidíte na fotce. Pokud vám tato možnost připadá nad vaše síly, je naprosto regulérní ji přeskočit.

Později je výhodnější nosit jedno dítě vepředu a druhé vzadu kvůli jejich vyšší hmotnosti. K tomu mohou sloužit opět speciální úvazy v šátku nebo kombinace více nosících pomůcek: dva ring sling šátky, kombinace šátku a nosítka (možná typ onbuhimo bez bederního pásu?), případně i dva šátky nebo dvě single nosítka. Nosit dítě na zádech je možné už od jeho novorozeneckého věku, více v tomto článku.

Další možností je speciální dvojčecí nosítko. Jde o jedno běžné nosítko a druhé bez ramenních popruhů a se ztenčeným bederním pásem, které se připíná na ramenní popruhy prvního nosítka. Narozdíl od dvou single nosítek tak nemusí rodič nést na ramenou dva tlusté popruhy na sobě a lépe se mu také s nosítkem manipuluje.

Pokud se vás tato situace týká, ozvěte se. Budu jako u všech klientek vycházet zcela z vaší zakázky – takže vám mohu prakticky ukázat, jaké jsou možnosti a provést vás prvními (nebo i několikátými) pokusy.

A trocha praxe na závěr