Jak předejít bolavým bradavkám

„Na kojení jsem se nijak zvlášť nechystala a měla jsem štěstí, že v porodnici, kde se Kristinka narodila, mi ji přiložili hned po porodu na hrudník a malá se během první hodiny přisála. Jenže už druhý den mě začaly bolet bradavky. Sestřička v porodnici mi řekla, že to je normální, že si prsa musejí zvyknout. „Mám tři děti, tak to znám,“ řekla mi. A já neměla důvod jí nevěřit,“ vypráví 33letá Marie.

S bolením bradavek se setká většina žen, které kojí. Je to problém, který je radno ihned řešit, protože se nedá „přechodit“. Pokud žena bolest pociťuje, když se dítě přisává a / nebo během kojení, je na vině vždy nesprávné přisátí miminka. Bolest se stupňuje s každým dalším kojením. A když není poloha a přisátí miminka upraveno, může dojít k horším problémům, třeba poranění bradavek až do krve, což má bohužel často za následek, že maminka přestane kojit. Některé ženy popisují bolesti jako horší než porodní bolesti.

Přitom by stačilo tak málo – správná poloha dítěte, aby se mohlo správně přisát. Jak na to?

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/#

Nejlépe začít v příčné poloze. Maminka si spojí čtyři prsty jedné ruky a do dlaně si položí hlavičku miminka tak, aby držela miminko za jeho zátylek. Z jedné strany hlavičky drží spojené čtyři prsty, z druhé strany palec. Druhou rukou si chytí zadeček miminka a položí si ho na předloktí první ruky tak, že miminko na její ruce leží. Ležet by mělo rovně, ruka maminky je uvolněná. Tělo miminka je mírně nachýlené směrem k mamince.

Správné přisátí je asymetrické. To znamená, že miminko doširoka otevře pusinku (toho docílíme, když mu bradavkou přejedeme po horním rtu) a přisaje se asymetricky: větší část dvorce zakrývá spodní čelistí, menší část dvorce má nad pusinkou. Bradavka maminky mu směřuje na horní patro, Brada miminka je hluboce zabořená do prsu, takže nejsou vidět ani rty ani koutky úst miminka. Nos je od prsu odkloněný, s mezerou asi na jeden prst. Hlava miminka není nakloněná ani na jednu stranu, to znamená, že se oběma tvářemi dotýká prsu stejně.

Zdá se vám to složité?

Podívejte se na naše video a / nebo si rovnou domluvte setkání s laktační poradkyní, která vám se správným přisátím miminka pomůže. Věřte, že to stojí za to.

Ale co když už bolestivé bradavky máte? Řešení i tak existuje. Mrkněte na tento článek.