Výhody A nevýhody tandemového kojení

“Kojím tříletou dceru a každým dnem bych měla porodit druhé miminko,” píše maminka Erika. “V těhotenství jsem měla pár nepříjemných chvil, kdy kojení bolelo, ale nějak jsme to překonali. Zajímalo by mě, jak to nejlépe udělat po porodu. Kojit obě najednou? Nejdřív miminko a pak starší? Jak v noci? Mám tisíc otázek. A to ani nemluvím o tom, že jsem pro okolí totální blázen, dceru jsem v těhotenství neodstavila a ještě plánuji kojit dvě děti najednou…”

Tandemové kojení se týká kojení dvou dětí. Mohou to být různě staří sourozenci nebo třeba vícerčata. A pro většinu lidí to není něco, pro co by se nějak hodně dopředu rozhodli. Ale co prostě přirozeně přišlo. Proč některé ženy kojí tandemově?

Například proto, že otěhotněly ještě v době, kdy kojily starší dítko a cítily, že na ukončení kojení není připravené. Nebo nebyly připraveny ony. Případně bylo starší dítě ještě malé a kojení prostě potřebovalo. Pro ženu také mohlo být nepředstavitelné odstavit z důvodu těhotenství, chtěla se obejít bez pláče a k odstavu dojít postupně a přirozeně. V takovém případě je třeba vědět, že tandemové kojení možné je, mnoho rodin to takto už dávno mělo nebo má.

Těhotná žena je ve velmi citlivém období a myslím, že je velmi důležité, aby nebyla tlačena ani jedním směrem, když se rozhoduje, zda starší dítko odstavit nebo neodstavit, a případně tak dospět k i tandemu. Rozhodnout se musí každá žena sama, ale je dobré, aby její rozhodnutí bylo informované. Proto v tomto článku shrnuji výhody a nevýhody toho, když se kojí novorozenec spolu se starším sourozencem.

Co na to starší dítě?

Dalším podstatným faktorem jsou pak samy děti. Některé se odstaví v těhotenství, protože to typicky výrazně poklesne tvorba mléka. Některé se kojí i “na sucho” v pohodě dál. Některé po porodu opět začnou kojení vyžadovat, někdy i mnohem častěji než doposud. Některé kojení odmítnou, protože už “jsou velké” a mlíčko nechají miminku. Některé se třeba kojit odmítnou, ale za pár týdnů nebo i měsíců o to opět projeví zájem.

Situace je velmi různá, proto veškeré naše plány mohou vyjít naprosto jinak. Možné je jen připravit se na velkou škálu možností, naslouchat svým pocitům a pocitům dětí a pružně reagovat na nastálou situaci.

Tak pojďme k těm nevýhodám…

Mezi těžkosti, se kterými se tandemově kojící ženy setkávají, patří i to, co na začátku zmiňuje Erika. Společnost jako celek na tandem zvyklá není a někdy může být náročné ustát tlak okolí a jít tak trochu proti proudu. Někdy se dokonce setkáme s názorem, že žena to dělá jen kvůli sobě, že je neschopná vymezit staršímu dítěti hranice, že kojit dítě starší jednoho roku je vůbec divné apod. Smutné je, když se nepodpory dočká žena i od zdravotníků, ale i to se bohužel občas stává. Skvěle v tomto naopak fungují podpůrné skupiny při kojení, případně i osobní setkání s laktační poradkyní.

Další těžkostí mohou být právě výše zmíněné změny ve frekvenci kojení staršího dítěte. Začne se třeba kojit mnohem více nebo mnohem méně než doposud.

Když se nám narodí malé miminko, často se “přeladíme” na něj a někdy to může mít za následek subjektivní potíže ve vztahu ke staršímu dítku. Ženy mohou prožívat celou škálu emocí a ty se mohou také velmi rychle měnit a střídat. Je zcela běžné, že se tandemově kojící žena v jednu chvíli rozplývá nad krásou toho, že má u prsu obě své skvělé děti a že s nimi může prožívat velmi vzácnou blízkost. A za chvíli může ta stejná žena cítit vztek na starší dítě, že “už by mělo mít rozum” a chápat, že musí počkat, když miminko nepočká apod. V nejtěžší formě se to může projevit až averzí ke staršímu dítku. Toto je ale stav, který někdy popisují i nekojící ženy – když prostě kloubí péči o dvě různě staré děti. Více o averzi napíšu v samostatném článku.

Poslední náročnou výzvou mohou být různé polohy při kojení obou dětí najednou. Nemusí to tak být vždy, většinu kojení se obvykle kojí jen jedno dítě. Ale například v noci nebo při uspávání může být trochu výzva najít si polohy příjemné pro všechny tři. Bára to popisuje takto: “Malá leží na posteli na boku, já k ní normálně na boku a starší si mi skoro obkročmo sedne na bok, lehne si na něj a chytí si prso. A jindy zase naopak – starší leží na posteli a já vedle něj na zádech, trochu pootočená k němu. Malou mám nahoře, je úplně vleže a nožičky jí směřují dolů z mého těla směrem ke staršímu.”

A co ty výhody?

Začala bych od těhotenství, kdy může být kojení jedinou chvílí, při které neposedné batole aspoň chvíli sedí na místě. Kojení mu stále dává to všechno, co dosud, takže obrovské množství tělu prospěšných látek a pozitivní vlivy na mozek díky sání na prsu (bez ohledu na příjem mléka). Kojení může batoleti pomoci zvládnout těžší chvíle při růstu zubů, při různých pádech, při nemocech apod.

Kojení pozitivně ovlivňuje jak zdraví dítěte, tak matky, stejně jako tomu bylo dřív.

Kojení je v noci také obvykle nejrychlejším a nejméně náročným způsobem, jak dítě znovu uspat. Díky tandemovému kojení je možné i uspat obě děti naráz., což je někdy poměrně náročný úkol.

Kojení batolete je pro něj i nadále výživou na míru a pomáhá mu budovat blízký vztah s mámou a emoční uspokojení jeho potřeb. Mnoho žen také popisuje skvělý vztah mezi dětmi, kdy starší mladšího díky kojení velmi dobře přijalo.

Když se starší dítě “prokojí” těhotenstvím, začne od 16. týdne přijímat kolostrum, což je mateřské mléko nabité mnoha imunitními látkami a tuky. Podle studií obsahuje kapička kolostra asi 3 miliony bílých krvinek. Kolostrum je mléko, které přijmeme jednou za život, hned po porodu. A díky tandemu má starší dítě možnost ho získat podruhé. Nemusíme se přitom bát, že by ho mladšímu sourozenci “vypilo”. Dotváří se stále nové.

Kvůli příjmu tučného kolostra někdy starší sourozenci v prvních měsících po narození sourozence mohou hodně přibrat. Někteří také dočasně odmítají jiné jídlo a chtějí se třeba přechodně více kojit. Obojí je zcela normální.

V případě potřeby fungují starší děti jako živé odsávačky, pomáhají rozjet tvorbu mléka.

A v neposlední řadě ženám odpadá nutnost odstavovat starší dítě, mohou to nechat na něm v čase, kdy bude dítě na odstav zralé. “Starší syn malou naprosto miluje, na kojení vždycky byl a je hodně vysazený. myslím, že by to pro něj bylo hodně náročné, kdyby kvůli ségře o kojení přišel,” říká Lenka.

Mnoho žen také popisuje skvělý vztah mezi dětmi, kdy starší mladšího díky kojení velmi dobře přijalo. Ačkoli kojení samozřejmě není jediný faktor, který vztahy mezi sourozenci ovlivňuje, může být velkou pomocí i v této oblasti.

Chcete tandemové kojení prodiskutovat? Můžeme vaši situaci detailně probrat osobně či telefonicky, neváhejte se mi ozvat.