Přínosy kojení pro maminku

O tom, že kojení je důležité pro zdraví miminka, jeho psychiku, umění navazovat vztahy, ale i inteligenci, sociální a emoční chování, se už celkem mluví. Více o tom jsem psala v tomto článku. Ale kojení má nemalé přínosy také pro maminky. A o tom bych chtěla psát dneska.

Kojení není jen krmení, i když to tak stále mnoho lidí bere. Nejvýstižněji lze asi říct, že kojení je vztah. Maminka se při kojení propojuje se svým dítětem, reaguje na jeho potřeby, dotýká se ho. To všechno nastartovává její mozek, aby reagoval na hormonální úrovni a tvořil bližší vztah s dítětem. Existují například výzkumy, které říkají, že když se miminko v prvních hodinách po porodu jen dotkne maminčiny bradavky, je ona ochotná trávit s ním v dalších dnech až o 100 minut denně více. Příroda to tak naprogramovala.

Výzkumy prokázaly také různé zdravotní přínosy – v první řadě je to nižší výskyt rakoviny prsu. Ani kojící žena není stoprocentně před rakovinou prsu uchráněna, ale kojení je jedinou známou účinnou prevencí. Zaujal mě výzkum jednoho kmene, kde z nějakého důvodu věřili, že jedno prso (už nevím, jestli pravé nebo levé) je špatné, a proto kojili všichni jen z toho druhého. A ukázalo se, že v tom nekojícím prsu byl významně vyšší výskyt rakoviny. Takže se nakonec potvrdilo, že to je opravdu špatné prso… Čím déle žena kojí, tím větší ochranu získává, jak už dokázaly mnohé studie.

Kojící ženy mají také nižší výskyt rakoviny vaječníků a děložní sliznice – endometria.

Mohou očekávat také nižší výskyt onemocnění srdce a cév. Ve studii z roku 2010, která zkoumala více než 139 000 žen, bylo zjištěno, že z hlediska vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jsou ženy chráněny tím více, čím déle kojí. Ať už jde o riziko vysokého tlaku, vysoké hladiny cholesterolu, cukrovky či dalších onemocnění. Tento pozitivní vliv byl pozorovatelný dlouho poté, co už ženy nekojily, dokonce i u žen po menopauze s průměrným věkem 63 let.

U kojících žen byl prokázán také nižší výskyt dalších onemocnění jako revmatická artritida nebo osteoporóza. Kojení je důležité pro silné kosti žen (stejně jako dětí). V těle matky se během kojícího období mění způsob využívání vápníku, takže ho dokáže ze stravy více vstřebat. Finská studie zkoumala ženy, které kojily více než 33 měsíců, a zjistila, že 16 – 20 let po skončení kojení měly hrubší a pevnější kosti než nekojící ženy. Další studie ukazují, že kojící ženy mají ve věku po menopauze (dlouho po ukončení kojení) menší riziko zlomeniny páteře a kyčle.

Kojící matky po porodu také obvykle rychleji zhubnou. Podle studie z roku 2011 mají ženy, které nekojily o 28% víc tuku v pase a o 6 cm v pase více než ženy, které kojily. Tento efekt byl pozorován dokonce i u žen, které kojily pouhé 3 měsíce.

Kojící ženy mají také menší riziko rozvinutí poporodní deprese. Ale čím delší kojení je, tím větší ochranu proti rozvinutí deprese má i v budoucím životě ženy. Korejská studie např. uvádí, že kojení menšího počtu dětí a celkově kratší období kojení za život je spojeno se zvýšeným rizikem deprese u žen po menopauze. V řeči čísel vědci zjistili, že pokud ženy kojily alespoň 47 měsíců, tak riziko deprese kleslo o 67% v porovnání se ženami, které svoje děti kojily celkově méně než dva roky. Přesto i kojící ženy mohou psychické problémy potkat, a v tom případě by se měly léčit. Více o tom jsem psala zde.

Kojení je také pohodlné a levné. Nemusíte vyvařovat láhve, řešit teplotu mléka a hygienu, když jste s dítětem někde na cestách. Jídlo máte vždy s sebou ohřáté na tu správnou teplotu. Neplatíte láhve, dudlíky, umělé mléko ani ohřívání. Měsíčně tak ušetříte přibližně 2000 Kč. A co teprve, kdybyste si chtěli kupovat mateřské mléko z mléčné banky. Podle údajů z ledna 2022 stojí 1 litr mateřského mléka v Praze 900 Kč. Kdybychom počítali, že žena nakojí denně 500 ml (velice hrubý odhad), je to ročně mléko v hodnotě více než 164 tisíc. V Hradci Králové stojí 1 litr dokonce 1200 Kč, takže ročně ušetříte 219 tisíc.

Občas slýchám, že kojení je pro matku vyčerpávající a že ji vysává. Proto by ho měla matka přetrpět po co nejkratší dobu. Nicméně výzkumy hovoří přesně opačně – čím déle žena kojí, tím více pro své zdraví získává.

Co odpovídají přímo maminky, když mají doplnit větu Kojení je pro mě… ?

Spojení s děťátkem a pocit, že mu dávám něco ze sebe. (Alena)

Vztah s miminkem. (Dominika)

Blízkost, pomoc, láska. (Jana)

Láska, blízkost a řešení každé situace. (Lucia)

Jediný stoprocentně účinný prostředek, jak uklidnit a uspat dítě. (Lucie)

Jedna z nejpřirozenějších věcí, jakou jsem zažila, a současně kopa odporu z okolí, včetně ženské starší generace. (Kristina)

Naplnění všech potřeb matky a dítěte, při které se člověk na chvíli zastaví v mysli a jen pozoruje ten zajetý celek všeho. (Lenka)

Úplné propojení s miminkem. (Majka)

Lásku, pouto, radost, smích, krásné společné chvíle. (Janka)

Požehnání. (Michaela)

Nejkrásnější chvíle v životě. (Luu)

Blízkost, propojení, láska, důvěra a odpočinek. (Mirka)

Lásku, propojení s miminkem, občas srandu. (Nika)

Nejzdravější výživa pro novorozence. (Zlata)

Moc bych si přála, aby všechny maminky mohly zažít u kojení to krásné. Pokud vám mohu pomoci, aby to i u vás tak bylo, neváhejte se na mě obrátit!