Stanování s kojeným dítkem

Brrrr, v noci je ve stanu strašná zima. A dítě se chce pořád kojit, no jako doma. Jestli jsme neměli s tím stanováním ještě počkat, až bude starší. Když mně už se tak strašně chtělo něco podobného podniknout!

Při stanování je to ošemetné. Ačkoli přes den může být hodně přes třicet stupňů, noci mohou svým chladem dost překvapit. Ale kdo má stanování rád, myslím, že ho může hezky zvládnout i s dítkem. Tady jsou moje dva tipy, jak zvládnout noci ve stanu i s malým dítětem.

1. Oblečení je základ

Nepodceňujte oblečení své ani dítěte. A pokud je večer teplo, klidně si připravte další vrstvy k posteli, ať máte po čem sáhnout. I v létě se může hodit čepice, i kdyby přes den bylo kdovíjaké horko.

Skvěle posloužit mohou různé funkční materiály jako je merino.

Na kojení se mi osvědčilo oblečení, kde mohu vytáhnout jen nezbytně velký kus kůže. Tedy ne např. se zavinovacím výstřihem a už vůbec ne klasické tričko, které bych musela vyhrnout celé. Nechci dělat reklamu výrobcům kojícího oblečení, ale hodí se třeba jedno tričko (tílko) a na tom druhá vrstva, kterou vyhrneme. Když se pak dítě přisaje, je na našem těle ještě všude kolem jeho pusinky látka.

2. Dobrý spacák toho řeší hodně

“Mám dceru rok a půl. Byla se mnou ve spacáku, ale nic moc pohodlí. Ideální bych viděla mít spacák pro dvě osoby nebo dva spacáky, které se dají připnout k sobě. Takhle jsem musela na kojení nejdříve spacák rozepnout, přendat si ji, kam potřebuju, pak zase zalehnout a mohla se kojit,” popisuje Bětka. A já dodám, že se skoro tříletým dítětem je to v jednom normálně velkém spacáku už téměř nemožné. Dvojspacák by hodně pomohl.

Další výhodou být v jednom velkém spacáku s dítětem je u “chronických odkopávačů”. Ty, co by se ze samostatného spacáku okamžitě vykopali, může zachránit maminka, která tím, jak dítě v noci vnímá, nevědomky přitahuje spacák opět nahoru.

Druhá možnost je dva klasické samostatné spacáky. Do toho bych nešla s úplně malým miminkem, protože pak může být hodně obtížné dosáhnout správného přisátí (stejně jako to nejde v zavinovačce). Ale u většího dítěte, třeba nad 2 roky, kdy už je kojení ustálené, bych se toho nebála.

Hodně příjemné taky může být mít dvojitou karimatku (široká pro dvě osoby), abychom nemuseli my ani dítě ležet na předělu.

Kempování zdar!