Jak pomoci dítku, aby ho očkování nebolelo

“Když měla první dcerka 10 měsíců, skončili jsme v nemocnici. Sestřička jí chtěla odebrat krev, tak jsem navrhla, že budu dcerku během odběru kojit. Sestřička na to, že to je zbytečné, ale Po třech nevydařených pokusech, kdy malá plakala, jsem se už na nic neptala a dala si dcerku na prso. A světe div se, najednou to šlo jako po másle. Pěkně v klidu jí odebrali krev!” popisuje svou zkušenost Eva.

Jak sátí na prsu, tak mateřské mléko, má na dítě analgetické účinky. Funguje dokonce lépe než podávání běžných léků proti bolesti. Dítě tedy nejen, že se zklidní přítomností maminky, tulením, kontaktem s maminkou, její vůní, tepem srdce apod. Ale ještě k tomu cítí méně bolesti.

Proto je skvělé, když dítě během bolestivých zákroků kojíme. Ať už jde o odběr krve z patičky (v porodnici), očkování, píchání náušnic nebo třeba vyndávání klíštěte. Kojit dítě je naše právo, jsme-li jeho zákonní zástupci, a z právního hlediska nám toto není možné upřít.

Je to bezpečné?

Častým argumentem, proč údajně dítě nemáme kojit během očkování / odběru krve, je obava, že by se dítě při vpichu leklo, a mléko mu zaskočilo. Dítěti ale nemá jak zaskočit – kojení je aktivní činnost. A navíc, kojení odstraňuje bolest, takže miminko nemá důvod se leknout.

Druhým častý argument je ten, že si dítě spojí kojení s nepříjemným pocitem (s bolestí). Opak je pravdou – kojení dítě uklidní a utiší, kromě toho, že mu eliminuje bolest.

Někteří zdravotníci jsou v tomto velmi vstřícní, jak popisuje třeba Viola: “Keď synovi robili po pôrode odber krvi z pätičky, sestrička ma sama poprosila, aby som ho začala dojčiť, aby mal z toho menší stres. Doteraz za to ďakujem, Keď ho pichli, len intenzívnejšie začal piť a ostal úplne pokojný.”

Kojení může velmi pomoci v mnoha situacích. I když nemusí být komunikačně snadné si toto právo našeho dítěte ubránit, stojí to za to. (Aneb – je pro mě důležitější vztah s paní doktorkou nebo pohoda a vztah s mým dítětem?)