Sex po porodu

“Celou noc spíme s dcerkou, která se v noci neustále kojí, na hlídání si ji nikdo moc nebere přes den, takže toho času pro sebe moc nemáme. A hlavně tedy, jsem od porodu hrozně frigidní, ale jako opravdu extrémně. Manžel je z toho už nešťastný a často i naštvaný. Někdy se přemůžu, ale nejradši bych se tomu vyhnula úplně. On se snaží využívat každé situace, když děti spí nebo tak, ale já v tu chvíli mám stejně radary, že se dcerka musí co nevidět probudit a bude mě volat, jsem z toho nervózní. A taky by mi neustále sahal na prsa, takovou slabost pro ně měl tedy vždycky, ale teď mi to strašně vadí a pokaždé na něj vyštěknu, ať to nedělá,” říká 28letá Aneta.

Během těhotenství má určité procento žen zvýšenou chuť na sex, zatímco s příchodem dítěte libido klesá. Zdaleka to tak nemusí být u všech (někdo to má dokonce i úplně naopak), ale je třeba vědět, že Anetina zkušenost není ojedinělá ani nenormální.

Někdo nevydrží s prvním sexem po porodu čekat ani celé šestinedělí, jiný nemá chuť ani mnoho týdnů nebo měsíců. Oboje je přirozené a v pořádku. Ale když se libido delší dobu nevrací, občas se ptáme, jestli je to normální. Jestli to bude stejné jako dříve. Kdy to tak bude. A jestli to do té doby nějak zvládneme.

“Já měla problémy s tím nechat malého chvilku samotného, aby se nevzbudil. Hlídala jsem každé zavrtění a hodně mi pomohla videochůvička, kde malého pořád vidím. A taky nám s mužem pomohlo i jen trávení času spolu. Pustili jsme si třeba film (během kterého jsem šla třikrát kojit…), ale sedlo si to a i já jsem přišla na jiné myšlenky, než jen na kojení,” popisuje Bětka.

Milena taky neměla chuť na sex po velmi dlouhou dobu: “Mám velmi respektujícího muže, takže on má nadále pochopení, ale sama se snažím dělat kroky k tomu, aby vztah neupadal a pomáhá o tom hooodně a často mluvit, sdělovat své pocity a přijímat ty jeho.”

Co tedy s tím?

První a nejdůležitější rada tedy zní – dejte tomu čas. Po porodu má žena právo říct si, co a jak a kdy chce, samozřejmě s tím, že si vyslechne i mužovo stanovisko. Klíčová je upřímná a otevřená komunikace i v této oblasti. Žena může říct, co chce a co ne, a když k sexu dojde, má právo v nepříjemném nepokračovat. A jít na to opravdu pomalu a postupně. Po porodu bývá pochva ženy sušší a nedostatečně zvlhčená, což je další důvod, proč může být sex nepříjemný.

Významným faktorem může být také zcela přirozená únava ženy, která pečuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu o miminko. Když najdeme způsob, jak to vše zvládat a být více odpočaté, obvykle to pomůže i našemu sexuálnímu životu.

Doporučuji úplně si vymazat představu toho, jak má dobrý sex vypadat. Nemusí to být pokaždé plné vášně a vzrušení, to je jen jedna z možných forem. Může to totiž klidně být i pomalé, bez vzrušení, ale neméně hluboce prožité. Někteří autoři popisují něco, čemu říkají vědomé milování – partneři jsou spolu, dotýkají se nazí, vnímají svá těla a věnují si plnou pozornost. Vnímají dech toho druhého, tlukot srdce a pohybují se jen velmi pomalu nebo vůbec. Je jen na nich, jak se to vyvine dál, možná vzrušení i přijde, možná ne. Možná takhle usneme, možná se pustíme a pak usneme. Ani jedna cesta není špatně. Otevřenost v této oblasti může být velmi nápomocná.

“V době po porodu druhé dcery jsem neměla na sex vůbec chuť. Trvalo to něco přes rok, než jsem konečně začala i sama chtít. Ne, že by mi během prvního roku sex vyloženě vadil. Ale zkrátka mi to nic neříkalo, klidně bych se bez toho obešla. Když už k němu došlo, neměla jsem z něho nějaké potěšení, ale naštěstí mi to nebylo ani vyloženě nepříjemné. Moc mi pomohlo o tom s manželem komunikovat. A taky jsme hledali další formy, jak být fyzicky spolu. Pomáhaly nám doteky, objetí, masáže nebo hlazení. Každá věc pomůže přiblížit se druhému a prohloubit vzájemný vztah,” popisuje svou zkušenost 35letá Tereza.

Libido se obvykle zvýší spolu s návratem menstruačního cyklu, což je v průměru 14 – 17 měsíců po porodu. “Nechuť na sex a absence menstruačního cyklu (a tím pádem plodnosti) je normální a v podstatě správnou reakcí našeho těla na situaci, ve které naše tělo reaguje na to, že máme maličké miminko, pro jehož péči je důležité, abychom nebyly brzy po porodu znovu těhotné,” uvádí poradna na webu MAMILA.sk.

S návratem cyklu přichází obvykle i chuť na sexuální život a pochva se více zvlhčuje. Do té doby je možné v případě potřeby použít lubrikační gel, který z hlediska kojení nepředstavuje žádný problém.

Období po narození miminka je unikátní a už nikdy se nebude opakovat. I společné hledání, jak na sexuální život může rodiče velmi sblížit. Když to spolu zvládnou, jednou se budou ohlížet za tímto obdobím, kdy se zrodila jejich rodina, s hrdostí a radostí.