Odloučení od dítěte aneb hlídání

Někdy to zkrátka nejde jinak a naše miminko musí pohlídat někdo jiný. Potřebujeme si něco zařídit nebo si chceme odpočinout, musíme někam se starším sourozencem apod. Co v takovou chvíli s kojeným dítětem udělat?

Nejprve zvažme, jestli je to opravdu potřeba. Jasně, někdy ano. Ale v jiných situacích může být miminko s námi. Velmi pomáhá třeba šátek nebo nosítko, se kterými se dá leckam zajít. Maminky tak zvládají návštěvu zubaře, výstavu, bohoslužbu v kostele nebo návštěvu banky.

Jindy se hodí mít na hlídání někoho, kdo bude s miminkem poblíž a v případě potřeby ho přinese na kojení. Ať už je to tatínek, najatá chůva nebo babička, zkrátka někdo, komu důvěřujeme, že nenechá miminko vyplakat.

Někdy to ale prostě nejde a dítě musí být pohlídáno další osobou a daleko od vás. Je-li vám ta myšlenka blízká, může vaše děťátko nakojit a opečovat i jiná, vámi zvolená žena. Pomáhají si takto sestry, švagrové, kamarádky…

Když tato možnost také nejde využít, je dobré mít v zásobě odstříkané mléko, kterým dítě může někdo nakrmit. V takovém případě nepoužijeme kojeneckou láhev ani stříkačku, ale krmení kalíškem, popř. lžičkou. Někdy to chce trochu cviku, ale každý se tuto dovednost může naučit. Pomoci může také nošení a houpání, zpívání apod. Pokud již dítě jí i jídlo, pomůžou křupky, ovoce nebo cokoli, co má dítě rádo. A díky čemuž nebude mít hlad, než se zase maminka vrátí.

Každé dítě toto zvládá jindy a jinak, velmi záleží také na našem nastavení a na hlídací osobě. A pokud to u vás stále nejde, pamatujte, že nic není navždy. Dítě roste a jeho potřeby se neustále mění.