Odloučení od dítěte aneb hlídání

Někdy to zkrátka nejde jinak a naše miminko musí pohlídat někdo jiný. Potřebujeme si něco zařídit nebo si chceme odpočinout, musíme někam se starším sourozencem apod. Co v takovou chvíli s kojeným dítětem udělat?

Nejprve zvažme, jestli je to opravdu potřeba. Jasně, někdy ano. Ale v jiných situacích může být miminko s námi. Velmi pomáhá třeba šátek nebo nosítko, se kterými se dá leckam zajít. Maminky tak zvládají návštěvu zubaře, výstavu, bohoslužbu v kostele nebo návštěvu banky.

Jindy se hodí mít na hlídání někoho, kdo bude s miminkem poblíž a v případě potřeby ho přinese na kojení. Ať už je to tatínek, najatá chůva nebo babička, zkrátka někdo, komu důvěřujeme, že nenechá miminko vyplakat.

Někdy to ale prostě nejde a dítě musí být pohlídáno další osobou a daleko od vás. Je-li vám ta myšlenka blízká, může vaše děťátko nakojit a opečovat i jiná, vámi zvolená žena. Pomáhají si takto sestry, švagrové, kamarádky…

Když tato možnost také nejde využít, je dobré mít v zásobě odstříkané mléko, kterým dítě může někdo nakrmit. V takovém případě nepoužijeme kojeneckou láhev ani stříkačku, ale krmení kalíškem, popř. lžičkou. Někdy to chce trochu cviku, ale každý se tuto dovednost může naučit. Pomoci může také nošení a houpání, zpívání apod. Pokud již dítě jí i jídlo, pomůžou křupky, ovoce nebo cokoli, co má dítě rádo. A díky čemuž nebude mít hlad, než se zase maminka vrátí. Pokud je dítě starší čtyř měsíců, pravděpodobně nebude potřebovat ani odstříkané mléko, ani umělou výživu, protože se může spolehnout na běžnou stravu.

Každé dítě toto zvládá jindy a jinak, velmi záleží také na našem nastavení a na hlídací osobě. A pokud to u vás stále nejde, pamatujte, že nic není navždy. Dítě roste a jeho potřeby se neustále mění.