Moje miminko nesnáší kočárek

“Mám syna, který má dva měsíce a nenávidí kočár. Kdyby v něm jen pobrekával, tak by se dalo, ale pokaždé je to řev, jak kdyby ho někdo vraždil, a není možné s ním jet kamkoli mezi lidi, takže pořád sedíme doma a nakupovat a pod. můžu jen tehdy, když ho někdo pohlídá. Měli jste to někdo podobně? A kdy to popř. přešlo nebo jak jste tuto situaci řešili?” ptá se Klára v internetové diskusi.

Některé děti kočárek nemusí. A je to naprosto v pořádku – dávají zkrátka najevo své potřeby a říkají si o ně, protože očekávají, že je jejich milující máma naplní. Profesor Hassenstein hovoří o lidském mláděti jako o nošenci, protože je od přírody zvyklé být nošeno a chráněno. Ví, že bez pomoci dospělého by nepřežilo, a tak má v sobě naprogramovanou potřebu kontaktu. Když mu chybí, říká si o něj.

Některé děti ale v pohodě zvládají kombinovat kočárek i nošení, zejména po prvních pár měsících. Za sebe se jen přimlouvám myslet na to, že dítě nesmíme do kočárku nutit násilím. Můžeme mu ukázat, že kočárek houpe, že jsme blízko, mluvíme na něj nebo zpíváme. Když ale ani poté dítě být v kočárku nechce, netlačila bych na něj.

Někteří rodiče to kombinují – dítě třeba vyrazí v kočárku a když začne být nespokojené, maminka si ho naváže do šátku. Anebo naopak vyrazí se šátkem a když miminko tvrdě usne, maminka ho přendá do kočárku. Někde jsem četla, že tak poznáte kontaktního rodiče – když má dítě v kočárku, dozajista má v košíku dole připravený i šátek nebo nosítko. A když se dítě začne rozčilovat a “volá” po kontaktu s ním, rodič ho jednoduše vyndá.

Někdy dítě ke kočárku dojde až postupně – třeba až v období sezení. Pak si kolikrát užívá sporťák, ze kterého má velký výhled.

Některým dětem vadí, když se kočárek málo pohybuje. Mnohé současné kočárky se snaží mít co nejlehčí konstrukci, v důsledku čehož málo houpou. Případně houpou na straně u nožiček. Ale dítě má rovnovážné ústrojí v uchu a potřebuje tedy houpání zejména u hlavičky.

Děti, které si rády hrají na bříšku, tak mohou být spokojené i v kočárku.

Vaše dítko není spokojené v kočárku, ani když houpete, zpíváte a uklidňujete? Dejte mu čas a využívejte výhod nošení. Více o nich si můžete přečíst v tomto článku.