Elastický šátek

Elastický šátek je pružný, což s sebou přináší mnoho výhod i nevýhod. Má smysl ho kupovat? Jak ho vybrat? Jak dlouho mi vydrží? A jak ho vázat?

Elastický šátek je vhodný pro malá miminka, a to od narození. Jeho pružnost způsobí, že tělo miminka pěkně obejme, obvykle nikde neodstává, příjemně se utahuje. Ale s větší váhou dítěte se prověšuje a není pro nosícího rodiče pohodlný. Výrobci uvádějí vysoká čísla (někdy dokonce až 20 kg), která ale znamenají pouze to, že se látka pod takovým nákladem neroztrhne. Reálně je elastický šátek pohodlný do 5 – 8 kg (můj osobní názor).

Vydrží tedy poměrně krátce. My, co jsme rodili děti čtyřkilové a potom rychle přibírající, jsme elastický šátek moc neužili. Ke konci šestinedělí už mi s našimi cvalíky nebyl pohodlný. Respektive na popocházení po bytě to bylo dobré, ale na delší procházky už ne.

Jiné děti ale rostou pomaleji, takže jim elastický šátek může vydržet několik měsíců.

Elastik také možná ocení maminky, které jsou po císařském řezu. Šátek je měkčí než pevný šátek nebo nosítko a může být na těle moc příjemný. Jeho další výhodou je, že se dítě vkládá do již předvázaného úvazu. Odpadá tedy (ze začátku) zdlouhavé dotahování popruhů s dítětem, což obvykle vede k větší spokojenosti nošeného miminka. Navíc si maminka může třeba doma šátek navázat, pak odjet s dítětem k doktorce autem, tam ho vyndá z autosedačky a přehodí jednoduše do šátku. Žádné tahání popruhů po zemi nebo pohledy kolemjdoucích, když se snažíme dítě do šátku zdlouhavě nacpat.

Skvělý je tento šátek také pro malá miminka, většinou se doporučuje od 2 kg dále. Je dobrý tedy i pro nedonošence a mnoho maminek si pochvaluje, že se jim dobře váže.

Elastický šátek je obvykle poměrně dlouhý (kolem 5 metrů), takže i normálně silní rodiče si ho obvykle obtočí kolem těla vícekrát. Nicméně dá se s tím pracovat – měkká látka na břiše nám může hezky zakrýt a podpořit poporodní bříško, což může být velmi příjemné.

Když nám miminko v šátku usne, dá se mu velmi jednoduše zafixovat hlavička. Naopak kojení v elastiku příliš snadné není. Protože jde o úvaz předvázaný, těžko se uvolňuje a miminko sesouvá níže k prsu. Proto je lepší na kojení dítě buď úplně vyndat, nakojit a zandat, nebo ho rovnou vázat níže.

Zkrátka, když to shrnu, elastický šátek může být fajn:

  • pro malá miminka i nedonošená,
  • pro maminky po císařském řezu,
  • na rychlou manipulaci s dítětem,
  • na uspání malého miminka,
  • na podpoření poporodního bříška,
  • pro někoho na jednodušší začátek vázání do šátku, když se to teprve učíme.

Do elastiku obvykle vážeme dítě do úvazu kříž s kapsou zvenku. Jak na to uvidíte v následujícím videu.

Tak co, jdete do toho? Pokud se bojíte nebo chcete začít společně, neváhejte se na mě obrátit, ráda vás navštívím.

Nemáte elastický, ale pevný šátek? Jak na něj si přečtěte v tomto článku.