“Syn se od počátku kojil, ale přibíral velmi málo. I když jsem se hodně snažila dělat vše správně, pediatr nařídil dokrm, syn prostě hladověl,” vypráví Ivana. “Byla jsem zdrcená, tak moc jsem chtěla kojit! Ale moje poradkyně mi ukázala přímo geniální způsob dokrmu – laktační pomůckou přímo na prsu. Byla jsem tak nadšená a dostala jsem i naději, že se k plnému kojení zase vrátím, že jsem se úplně rozplakala. A skutečně, za asi 4 týdny už jsem syna nedokrmovala nijak, protože se mi navýšila tvorba mléka díky opatřením doporučeným naší poradkyní. Jsem moc vděčná, že takový způsob existuje a potvrzuji, že opravdu funguje!”
Jaké jsou situace, kdy je potřeba děťátko dokrmovat?
Nejprve je třeba se (s pomocí laktační poradkyně) naučit rozlišit, zda miminko pije mléko nebo na prsu “jen” dudlá. V případě, že děťátko nepřijímá dostatečné množství mléka, často pomůžou jednoduché úpravy kojení tak, aby se miminko dobře přisálo. Zvýšit příjem mléka mu může dále kontakt kůže na kůži s maminkou po celou dobu kojení, stlačování prsu a střídání prsou během kojení. Více o přisávání miminka najdete v tomto článku.
Pokud ani přes tyto úpravy miminko nepřijímá dostatečné množství mléka, máme více možností.
- Pokud je miminko staré jen pár dní, je zvláště důležité vyhnout se použití umělé výživy (i jen jedna dávka mění mikrobiom střev). V případě, že nemůžeme miminko dokrmit mateřským mlékem z banky nebo od dárkyně, můžeme ještě využít 5% roztok glukózy.
- Pokud je miminko starší 4 měsíců, místo umělého mléka můžeme děťátko dokrmit vysokokalorickým jídlem, čerstvou, pestrou stravou. Je to pro něj lepší než instantní umělá výživa.
- Miminko starší 6 měsíců už není potřeba vůbec dokrmovat umělým mlékem. Pokud by nebylo kojeno, je pro něj také lepší přijímat čerstvou stravu.
Když je dokrmování mlékem skutečně nevyhnutelné
V případě, že je potřeba děťátko dokrmovat, protože má nízký příjem mléka z prsu, ideální je na to využít tzv. laktační pomůcku. Jde o tenkou cévku, která se prodává pod označením CN01. Svojí širší částí je zavedená do nádobky s dokrmem a svou úzkou částí je zavedená do úst miminka. Miminko je přísáté na prsu, a přijímá tak mléko jak z prsu, tak z dokrmu.
Příprava laktační pomůcky je velice jednoduchá. Cévka se dá koupit v mnoha lékárnách nebo na e-shopech a jako nádobu na dokrm můžeme použít jakoukoliv vhodnou nádobu, kterou máme doma. Na videu například vidíte zkumavku, která má vrtačkou vytvořenou díru do víčka. Dírou je protažená cévka, aby se mléko nevylévalo a snadněji se s ním manipulovalo.
Nádobku s dokrmem si pak můžeme umístit buď do podprsenky mezi prsa, případně do nějaké kapsičky zavěšené na krku, a nebo naopak po straně, třeba do náprsní kapsy rozepnuté košile. Výhoda používání laktační pomůcky je v tom, že děťátko zůstává stále na prsu. Je tak zachovaný způsob sání, který zapojuje ty stejné svaly, jako když je děťátko na prsu bez dokrmu, takže dochází také ke stejnému stimulování mozku. Zároveň zajistíme děťátku dostatečné množství mléka. Tělo ženy navíc díky kojení miminka dostává stále informaci o tom, že má tvořit mléko. A na prsu takto třeba udržíme i miminko, které by se kvůli nízkému toku mléko zlobilo a odpojovalo.
Více je vidět v následujícím videu:
Pořád si nejste jisti, že to zvládnete? Neváhejte se mi ozvat a zkusíme to spolu.