Hravost ve vztahové výchově

Dneska se to opravdu povedlo. Tříletý syn uviděl při výlezu z metra vedle schodiště nájezd. A rozbrečel se, protože si najednou uvědomil, že si vlastně chtěl vzít kolo (bez šlapek), se kterým by po nájezdu jel. Potřebovala jsem rychle vyjít schody a naštěstí mě napadla spásná myšlenka: “To je skvělé! Já mám totiž zrovna s sebou neviditelné kolo! Vidíš? Tady ho držím za řidítka. A tohle neviditelné kolo je ještě lepší než normální, protože s ním můžeš jet dokonce i po schodech.” Synek se naštěstí rozzářil, chopil se řidítek, naskočil a bez mrknutí vyjel schody až nahoru. A dcera, která to jen pozorovala, samozřejmě okamžitě vyjela schody na neviditelné koloběžce…

Hravost. To je to, co nám někdy pomůže tisíckrát více než hromada logických argumentů a vysvětlování (třeba proč jsme s sebou nevzali kolo, že si o něj doma neřekl atd.). Využijme toho, co naše dítě zajímá a co ho baví. Budou nožičky auta, co se zaparkují do garáží – botiček? Nebo se dítě bude smát, když mu začneme obouvat ručičky a bude křičet, že nene, obouvat se mají nožičky a nastavovat je? Nebo zkusíme kouzlo, kdy zavře oči a po otevření budou nožičky obuté? Nebo budou botičky mluvit a budou chtít spapat nožičku? …

A jak na to s malými miminky? I tam nám hravost nejen umožní lehce fungovat, ale také pomůže s budováním našeho vzájemného vztahu a prohlubování pouta skrze vzájemný hravý fyzický kontakt.

Pojďme se nad tématem Hravosti v rámci vztahové výchovy zastavit více. S autorkou knihy Manuál hravého rodiče (200 tipů, jak předejít konfliktům s dětmi) Alžbětou Skleničkovou. Můžeme si společně vyměnit osvědčené nápady a načerpat novou inspiraci, a to i do výchovy našich nejmenších.

Budu se na vás moc těšit v Palečku v pondělí 12. 2. od 16 do 18 hodin.

Nezapomeňte mi dát vědět, zda dorazíte!

P.S. pro pobavení: Někdy to ani s tou hravostí nevyjde. Když jsem si vymyslela, že při vyklízení příborů z myčky půjdou do jednoho domečku Lžícovi a do druhého Vidličkovi, synek to dovedl mnohem dál. Děti Vidličkovy šly totiž na návštěvu do přihrádky k babičce a dědovi Lžícovým a dezertní vidličky – děti zase nemohly být samy bez dospělého, takže je přišel do jejich přihrádky pohlídat pan Nůž… Zkrátka, syn se pobavil skvěle, příbory z myčky vyklidil, jen to přerovnávání celého šuplíku pak zbylo na mě:-)