Režim aneb koupání, kojení a přebalování

“Vůbec nevím, jak to mám s Vojtou dělat, kdy ho vlastně přebalit? On se pořád kojí, uspává a spí. Stejně tak večer, kdy ho máme koupat? Mohu ho kojit před koupáním? Nebo po koupání? Kdy mu zavádět režim?” ptá se 30letá maminka Tereza.

Malá miminka mají jiné potřeby než starší děti. Jejich “režim” se řídí jimi – dávají nám najevo, kdy se chtějí kojit a zpočátku to může být téměř neustále (jak poznat, že se chce miminko kojit). V tomto věku je lepší sledovat signály miminka než hodiny a soustředit se na to, co nám dítě komunikuje.

Doporučení kojit po 3 hodinách se nezakládá na žádných výzkumech, přesto je v porodnicích i dnes nezřídka doporučováno. Kojení tzv. podle potřeb miminka je velmi důležitou podmínkou pro to, aby kojení netrvalo jen pár týdnů. Dítě se může kojit i 5 minut poté, co se kojilo. Proč? Protože kojení není jen pití mléka. Kojení poskytuje dětem úlevu od bolesti, možnost jednoduše usnout, zklidňuje je, reguluje jim mnohé tělesné funkce, snižuje hladinu stresových hormonů, stimuluje jim mozek apod. 

“Kojení mu dá základ k tomu, aby později v životě mohlo být nezávislé a samostatné, neboť se bude mít o co emocionálně opřít. Budou to ty krásné chvíle, které strávilo při kojení a které mu daly nesmírné množství lásky a porozumění pro jeho obtíže,” píše se na webu MAMILA.sk v poradně.

Koupání

Koupat dítě můžeme prakticky kdykoli, kdy to nám i jemu vyhovuje. Určitě není potřebné to dělat každý den, pokud to tak nechceme my nebo dítě. Jestliže nám večerní koupání funguje jako krásný uspávací rituál, tak klidně večer. Pokud je ale tou dobou dítě na koupání již unavené nebo pokud ho koupel spíše probere, není třeba se řídit pravidlem, že koupat máme večer. Mnoha rodičům vyhovuje více koupat své dítě dopoledne, kdy má nejvíc energie a může si vodu a cákání užít.

Jak jsem psala výše, kojit můžeme kdykoli podle potřeb dítěte, tedy i ihned po koupání. Mnoha dětem to tak bude vyhovovat. Případně se můžeme koupat i s dítětem a kojit ho ve vaně. Voda, kontakt kůže, dostupná prsa a teplo jsou kombinací, která dítě ke kojení často láká.

Přebalování

V porodnicích bývá často doporučováno před kojením přebalit. Pravdou je, že mnoho dětí kaká při kojení, protože se jim rozhýbou střeva. Tedy když přebalíme před kojením, zvláště u malých dětí, můžeme za pár minut přebalovat opět. Ideální cesta je u malých dětí přebalit někdy uprostřed bdělé fáze.

Dobrou alternativou může být také využívání bezplenkové komunikační metody – alespoň částečně. Když vidíme, že se miminko kroutí nebo jinak dává najevo potřebu vylučovat, můžeme ho chytit do klubíčka a podržet nad nočníkem, umyvadlem nebo jinou nádobou. Dětem se v této poloze dobře vylučuje a tím, že reagujeme na jeho signály, se s ním opět sbližujeme.

Poloha klubíčka

Jak je to tedy se zaváděním režimu?

Každé miminko si vytváří od narození vlastní režim, který odpovídá jeho aktuálním potřebám. Každý den to může být jiné, ale v zásadě se střídá spánek, kojení a bdění. My můžeme být v kontaktu s miminkem a postupně vysledovat, jak dává najevo své různé potřeby, čímž ho lépe poznáme.

Není potřeba dítěti režim vytvářet podle sledování hodin. I když v naší kultuře existuje nějaká společenská představa, kdy má dítě vstávat nebo jak dlouho má spát, jde opravdu jen o kulturní představu. Jestliže sledujeme hodiny, můžeme přehlížet signály miminka a o to hůře se pak učíme, jak rozeznat, co miminko v danou chvíli potřebuje.

Dítě samo časem přejde k tomu, že bude mít větší pravidelnost v časech usínání a vstávání. Ale umělé zavádění režimu je obvykle pro rodiče spíše bičem a marným bojem.

Zejména v prvních týdnech a měsících nám může velmi pomoci nošení v šátku nebo nosítku. Díky němu totiž můžeme pokračovat ve svých běžných činnostech a dítě se jich prostě účastní s námi. A dle jeho potřeb ho v nosící pomůcce nakojíme nebo uspíme.

Bojíte se, že když dítěti nezavedete režim, bude rozmazlené a nesamostatné? Mrkněte na tento článek.