Kojení vleže

“Dnes se musím smát, když si vzpomenu, jak jsem u prvního syna vždycky v noci vstala, přebalila, sedla si na křeslo, nakojila, nechala odříhnout a pak zdlouhavě uspávala. S druhým synem už ležíme vedle sebe a mě stačí malé zavrnění, abych v polospánku věděla, že je čas. Vytáhnu prso z noční košile, malý se přicucne a oba spíme v klidu dál,” popisuje 32letá Hanka.

Kojení vleže nám významně usnadňuje noční péči o miminko. Skvěle funguje v rámci společného spaní a je to nejlepší cesta, jak se rodina může opravdu vyspat. Také může být fajn takto miminko uspat na posteli, protože ho už pak nemusíme nikam přendávat, a riskovat tak probuzení.

I při této poloze nám jde o to, vytvořit vhodný prostor pro správné asymetrické přisátí dítěte, proto všechny body, které platily vsedě, platí i zde.

Jak tedy konkrétně na to?

Maminka si lehne na bok a pánev posune trochu dozadu. Tak aby vytvořila prostor před svým bříškem.

Velmi doporučuji využít pro pohodlí maminky polštáře. Jeden pod hlavou, jeden případně mezi koleny. A některým maminkám vyhovuje také třetí polštář nebo peřina za zády, aby jim zestabilizovala polohu na boku.

Miminko si položíme těsně k sobě také na bok čelem k sobě. Posuneme ho níž tak, aby se na prs přisávalo odspodu. Nos pak bude mít volný, bradu zabořenou a bradavka mu bude směřovat k hornímu patru. Pokud bude miminko ležet na zádech a k prsu jen vytáčet hlavičku, správného přisátí nedosáhneme. Navíc se mu bude těžko sát a polykat (zkuste si malý test – napijte se vody, otočte hlavu do strany a zkuste polknout).

Jeho hlavička bude v mírném záklonu. Před přisátím tedy bude pusa miminka níže než prs.

Miminko by nemělo být zavinuté v zavinovačce, výrazně hůře se mu tak přisává. Navíc má zavinovačka i další rizika, více o ní v tomto článku.

Pokud se přisátí nepodaří úplně ideálně, můžete ho upravit v průběhu kojení. Miminko potáhněte trochu dolů (nebo sebe nahoru). Rukou mu zakloňte hlavičku a pořádně ho zabořte tak, aby mu nebyly vidět koutky úst.

Více můžete vidět v tomto videu od MAMILY.

Jak na střídání prsou v noci?

Možností je několik, záleží, co komu vyhovuje. Zde jsou zkušenosti jiných maminek.

“Vždycky než jsem začala dceru kojit, přesunula jsem si ji na druhou stranu svého těla a přetočila se na druhý bok k ní. Tak jsem měla jistotu, že budu kojit z jiného prsu než posledně.” (Bára)

“Někdy během noci se přetočím tak, že mám hlavu tam, kde jsem měla dosud nohy a obráceně. Takže druhou půlku noci kojím z opačného prsu.” (Zdeňka)

“Ležím pořád na stejném boku, protože z druhé strany sebe mi leží starší dítě. To mladší kojím tzv. z horního a spodního prsa – z obou na tom stejném boku.” (Kačka)