Kojení a alkohol

“Kamarádka mi řekla, že když budu při kojení pít, musím následně své mléko odsát a vylít, aby se alkohol nedostal do těla dítěte. Je to pravda?”  ptá se 25letá Martina při Předporodní přípravě na kojení. Docela praktická otázka pro mnohé ženy.

Je jasné, že stejně jako kouření, ani alkohol není pro nikoho zdravý (o kouření během kojení jsem psala zde). Pokud matka nepije a nevadí jí to, určitě ji nebudeme nutit, aby s pitím začínala. Ale uvažujeme-li o dlouhodobém kojení v řádu několika let, většina žen si během té doby bude chtít dát dvě deci vína večer s partnerem nebo sklenici piva po nedělní huse. Pak je dobré vědět, jak to s alkoholem je.

Mateřské mléko se tvoří z krve matky. A alkohol se dostává do krve, takže ano, dostane se i do mléka. Tam ale jen ve velmi malém množství, měříme ho případně v promilech (tisícinách). Při běžné společenské konzumaci se dostane do krve opravdu zanedbatelné množství, někdy dokonce vůbec nic (jak ukázaly studie). Když to s pitím alkoholu přeženeme, dostaneme do krve třeba 1 – 2 promile. A i to je opravdu maličké množství, pokud ho miminko vypije. Určitě tedy není potřeba po pití mléko odsávat a vylévat nebo dát dítěti místo kojení umělé mléko.

Navíc je tu ještě jeden důležitý faktor – ženy někdy vnímají kojení jako omezující. Například i proto, že si kvůli kojení nemohou dát nikdy ani sklenku. Ale to tak není a z hlediska zdraví dítěte, ale i matky (!) je důležité kojení podporovat, aby bylo dlouhodobé, ideálně do přirozeného samoodstavu. Proto mýtus, že kojící žena nesmí požít ani kapku alkoholu, má vlastně opačný efekt. Ženy kvůli tomu přestávají kojit, čímž zdraví svého dítěte škodí reálně více, než když se příležitostně napijí.

Rizikem může být spíše opilost matky, která má pečovat o dítě nebo která s dítětem sdílí společné lůžko. Tam by bylo dobré situaci řešit jinak. Ale dát si na oslavě přípitek opravdu není žádný problém:-)

Tak na zdraví!