Jak mít krásná prsa

“Kojím 6měsíční dítě a zajímá mě, jestli se mi někdy vrátí tvar prsou, který jsem měla před těhotenstvím. Má na to vliv délka kojení? Je důležité, jestli nosím podprsenku, případně jaký typ?” ptá se Anna.

Tvar prsou se začíná měnit v těhotenství a to má na něj také největší vliv. Bez ohledu na to, zda žena bude po porodu kojit nebo ne. Postupem času se tvar i velikost prsou ještě může velmi měnit, stejně tak tvar nebo barva bradavek. Prsa už nikdy nebudou vypadat stejně jako před prvním těhotenstvím. Vlivem hormonů, ale také prostě postupným stárnutím, se naše tělo mění. A to je přirozené.

Nošení nebo nenošení podprsenky je volba každé ženy. Důležité je vědět, že to neovlivní složení ani množství mléka a ani tvar prsou po skončení kojení. A možná malá odbočka ke kojící podprsence – ani to není povinná výbava každé kojící ženy. Některé ženy ji nosí, jiným vyhovuje jiný typ a ještě jiné nenosí žádnou.

Tvaru prsou může pomoci, když budeme kojit po porodu a zabráníme tak přílišnému nalití a roztažení prsní tkáně. A pak pokračovat do přirozeného odstavení, protože tvorba mléka bude klesat postupně, na rozdíl od skokového odstavení dítěte v rámci dnů či týdnů. Dítě nám tak pomůže s přirozeným procesem přeměny prsní tkáně.

I po odstavení se ještě prsa mění, doplňuje se do nich tuk, a toto nějakou dobu trvá.

“Mám extrémní rozdíl mezi velikostmi prsou a začíná mi to vadit. Problém je, že dcerka mi za bděla ten malý prs v podstatě odmítá, tak jí ho podsouvám alespoň v noci, ale asi to nestačí. Už si ze mě i jeden chlap dělal srandu, takhle to nechci,” svěřuje se Diana.

Asymetrie mezi prsy je obvykle způsobena právě tím, že se dítě kojí (více nebo výhradně) jen z jednoho z nich. Nicméně to vzácně může nastat, i když se kojí z obou stejně. Obvykle se to po skončení kojení nebo po zlepšení situace srovná. Do té doby je možné nosit třeba vycpávku do podprsenky (jen na jedné straně) a hlavně snažit se kojit z obou prsou stejně. Z estetického hlediska pomůže také vzorované oblečení.

“Manžel to bere s humorem, říká, že má aspoň na výběr podle nálady,” popsala mi Lenka. A lidé, kteří mají potřebu takovou věc komentovat, snad ani za komentář nestojí…