5 nejčastějších důvodů, proč se nechceme obrátit na poradkyni při kojení

1. Nevím, jestli mi to k něčemu bude.

Z naší zkušenosti (o. z. MAMILA) jdou problémy téměř vždy řešit či zmírnit. Ano, někdy je to na dlouho. A někdy to je náročné. Ale pokud budete chtít, provedu vás celým procesem a budu vám oporou i po konzultaci. Můžeme si spolu psát i telefonovat a velmi často bývám také v rodinách na více návštěvách po sobě. Na druhém poradenství vždycky mluvíme o tom, co se od minule změnilo, co funguje, co nefunguje a jak by to žena chtěla dál.

2. Je to drahé.

Ano, rozumím tomu, že pro někoho není jednoduché nebo možné vydat několik stovek najednou. Na druhou stranu – většina českých zdravotních pojišťoven poradenství proplácí. Navíc, pokud odhlédneme od všech ostatních hledisek a budeme se bavit jen o financích, umělé mléko vyjde na měsíc na cca 2 – 3 000 Kč (hodně záleží na značce), což také není zrovna málo. Vstupní konzultace laktační poradkyně stojí stejně jako pleny cca na 14 dní (opět hrubý odhad, záleží na značce i frekvenci přebalování) a informace, které dostanete a které budou šité na míru vám a vašemu dítěti, využijete po celou dobu kojení, případně i u svých dalších dětí.

3. Bojím se, že mě poradkyně bude kritizovat jako matku.

Snažím se být profesionální. A upřímně řečeno, každá matka, už jen proto, že si mě volá, je pro mě hrdinka. Vidím, že jí není jedno, jak u nich kojení probíhá. A taky vím, že se snaží dělat to nejlepší v rámci svých možností. Mám to stejně.

V poradenství pracuji tak, že ženě nabídnu nějaká doporučení, vše si vysvětlíme a prakticky ukážeme. Velmi se snažím aktivně naslouchat a společně se ženou pak řešíme, co je pro ni přijatelné, co jí dává smysl, co vlastně chce! Čili určitě žádný nátlak nebo odsuzování z mé strany nečekejte.

4. Obávám se, že poradkyně mi nepomůže (když není zdravotník). A nestojím o žádné “ezo rady.”

Ve své práci vycházím vždy z evidence based medicine – to znamená, že informace, které vám předám, jsou založené na výzkumech a odborných názorech. Takže vám nabídnu postupy, které vedou k cíli. Jestli budete chtít dělat něco jinak, je to samozřejmě na vás. A navíc mám jako členka MAMILY skvělou možnost konzultovat všechno s kolegyněmi a odborníky z mnoha oborů (včetně lékařů, farmaceutů, psychologů, odborníků na reprodukční zdraví apod.), což využívám (vždy samozřejmě v souladu s ochranou vašeho soukromí). Zprostředkovaně tak získáte názor více lidí.

Aby vám moje doporučení fungovala, musejí vám dávat smysl. Proto vám ráda vše podrobně vysvětlím a odpovím na vaše otázky.

5. Je pro mě náročné pozvat si domů cizí osobu a nechci, aby na mě nebo moje dítě sahala.

Domluvme si to předem. Někdy je při poradenství užitečné, abych se dotýkala vašeho dítěte nebo i vás. Ale pokud si to nepřejete, pro mě to není problém, stačí říct. I u doteků platí to, co v celém poradenství – nebudu dělat nic, co vy nechcete.

Pokud řešíte, že jste doma v noční košili, nemáte uklizeno nebo se staráte o více malých dětí, a proto si nechcete poradkyni pozvat, trápíte se zbytečně. Mě váš naklizený obývák nezajímá:-) A taky mám děti a vím, jak to chodí.

Ale v případě, že by vám to bylo příjemnější, můžeme se setkat i u nás doma nebo na jiném vhodném místě.

Tak co, zavoláte mi?:-)