Kojení je jako puzzle, skládá se z mnoha dílků, které vytvářejí výsledný obrázek. Tím hlavním dílkem je bezesporu (ne)dobré přisátí, o kterém jsem psala podrobně v tomto článku. Ale patří tam i poloha při kojení, síla toku mléka, tvorba mléka, (ne)přirostlá podjazyková uzdička, fyzický kontakt s miminkem i mimo kojení a další faktory, které ovlivní to, zda budeme při kojení my i naše dítě spokojeni.
Když při poradenství potřebujeme zvýšit tvorbu mléka, děláme to vždy právě v kontextu těchto “puzzlů”. Tvorbu mléka totiž zvyšuje především časté kojení dle potřeb dítěte, fyzický kontakt s miminkem přes den i během spánku, speciálně kontakt kůže na kůži, i dobré asymetrické a hluboké přisátí. K tomu nám pomůže dobrá poloha při kojení, ke kontaktu zase dobře zvolená nosící pomůcka a kontakt i nošení nám zase pomohou lépe vnímat signály miminka a včas na ně reagovat. Zkrátka je to opravdu vše propojené.
O kojení se často mluví jako o něčem zcela přirozeném, což mnoho lidí vede k představě, že by to tedy mělo jít tak nějak samo od sebe. Jenže faktorů, které vstupují do hry, je mnoho, a některé z nich žena ani nemůže ovlivnit. Pokud se ani při výše zmíněných opatřeních nedaří navýšit tvorbu mléka natolik, aby pokryla potřeby dítěte, pak můžeme sáhnout po rostlinách, které nám s tvorbou pomohou.
Po celém světě existuje obrovské množství potravin, o kterých se věří, že zvyšují tvorbu mléka. A opravdu mohou pro různé ženy takto fungovat. My v MAMILE ale doporučujeme tři bylinky, o kterých víme, že fungují na nejširší spektrum žen. Zároveň efekt vidíme obvykle poměrně rychle (v řádu dní) a jsou to bylinky, které je bezpečné brát v případě potřeby i dlouhodobě. Nejčastěji začínáme se dvěma – pískavice řecké seno a benedikt lékařský. Pokud je to vhodné, je možné pracovat i s moringou olejodárnou.
Bylinky se dají zakoupit v různých lékárnách, bylinkářstvích, obchodech se zdravou výživou nebo s doplňky stravy a samozřejmě na mnoha e-shopech. Prodávají se sušené a mleté a nejlépe se konzumují koupené v kapslích. To proto, že jejich chuť je výrazná (nemusí být každému příjemná) a pro efekt zvyšování tvorby mléka je třeba je užívat v poměrně vysokých dávkách.
Základní dávkování, na kterém začínáme, je pískavice řecké seno 5500 mg a benedikt lékařský 4500 mg denně . Oboje rozložené do tří dávek během dne. Protože obě bylinky podporují také trávení, je dobré je užívat po jídle (po snídani, obědě a večeři) a zapít je dostatečným množstvím vody.
Proč má smysl bylinky užívat
Protože mohou pomoci spolu s ostatními opatřeními pro zlepšení kojení. Pomohou třeba:
- udržet výlučné kojení a vyhnout se dokrmování,
- vrátit se k výlučnému kojení,
- snížit množství umělého mléka ve prospěch mateřského,
- udržet ochotu dítěte kojit se, a přispět tak k dlouhodobému kojení,
- podpořit / vyvolat tvorbu mléka u adoptivního kojení apod.
Pokud pozorujeme efekt bylinek, který ale není dostatečný, je možné denní dávky poměrně výrazně zvyšovat. Vhodnost užívání bylinek a jejich zvyšování je třeba vždy projít s laktační poradkyní MAMILY, která bude pozorovat celé vaše kojení a doporučí vám vhodná opatření a postupy. Pamatujte, bylinky jsou jen dílek puzzle. Bez toho, abychom vyhodnocovali kojení komplexně, pravděpodobně nebudou mít dostatečný efekt.
Co jsou tyto bylinky zač
Pískavice řecké seno je výživná luštěnina bohatá na vlákninu, která již od dávných dob slouží nejen jako doplněk krmiva pro hospodářská zvířata s cílem podpořit tvorbu mléka, ale také jako nezbytná součást kari koření. V zemích jako Indie se stala běžnou součástí každodenní stravy a je známa pro své dlouhodobé využití. Zajímavostí je, že pravidelná konzumace pískavice může způsobit, že vůně těla připomíná exotickou vůni indických kořeněných pokrmů.
Už v 1. století našeho letopočtu byla pískavice v Galileji považována za jednu z hlavních složek stravy, srovnatelně s postavením, jaké má v naší kuchyni brambora. Dnes má pískavice stálé místo v mnoha kulinářských tradicích po celém světě, od arabské po tureckou kuchyni, kde je součástí řady tradičních receptů. Někteří Židé si dokonce každý den připravují zdravý nápoj z rozemletých semínek pískavice, vody, kurkumy, dalších koření a šťávy z čerstvých citronů. Pískavice je také oblíbená v chovu dobytka a králíků, a to díky svému vysokému obsahu bílkovin, železa, hořčíku, fosforu, vitamínu B6, manganu a zinku. Dále je často zařazována do bylinných čajů, které jsou určeny k podpoře tvorby mléka. Bez pochyby je tato rostlina výjimečným darem přírody s mnohostranným využitím, ať už v kuchyni nebo v tradičním léčitelství.
Benedikt lékařský, známý také pod jménem čubet, je známým pomocníkem pro podporu trávicího systému a správnou funkci žlučníku díky svým schopnostem zlepšovat trávení a podporovat vylučování žluče. Podporuje také správnou funkci dýchacího systému a má antimikrobiální vlastnosti. Užívá se ve formě sušené natě.
I když se již nemusíme obávat dýmějového moru, pro který byl benedikt v našich končinách považován za významného spojence, stále si uchovává své místo v bylinkářství. Tato bylina, pojmenovaná na počest sv. Benedikta, je stále ceněná pro své léčivé účinky. Benedikt lékařský je obdivuhodná jednoletá bylina, která může dorůstat až do výšky 60 cm. Je charakteristická svými jasně žlutými květy a stonkem s listy, jež jsou hustě pokryty jemnými chloupky. Původně pochází z oblasti Středozemního moře, avšak dnes ji lze najít i v jiných slunných a suchých lokalitách s plodnou půdou.
Benedikt, někdy nazývaný svatý bodlák nebo požehnaný bodlák, si vysloužil mnoho obdivných názvů, které odrážejí úctu, jež mu byla prokazována díky jeho přínosům pro lidské zdraví. Byl ceněn jak lidovými léčiteli, tak středověkými učenci a dodnes je považován za významnou a efektivní součást přírodní lékárny.
Moringa olejodárná je rostlina s mimořádnými výživovými kvalitami, které ji předurčují k poskytování zásadní pomoci v oblastech světa postižených hladomorem nebo chronickou podvýživou, zvláště u malých dětí. Její listy jsou bohatým zdrojem vitaminů A a C, vitaminu B6, minerálů jako je železo, draslík a vápník, a nabízí také významné množství bílkovin. Moringa je navíc zdrojem cenného oleje, který se získává ze semen tohoto rostlinného zázraku.
Už před tisíciletími byly léčivé vlastnosti moringy zdokumentovány v hindských textech, kde bylo zdůrazněno široké spektrum jejího využití – od listů, přes plody, až po kořeny. Tento strom se tak stal klíčovou součástí Ájurvédy, tradičního systému přírodního léčitelství.
Nejčastěji využívaným typem moringy je právě moringa olejodárná. Její popularita není založena pouze na jejích léčivých efektech, ale také na neobyčejně bohatém spektru živin, které obsahuje. Moringa je oprávněně označována za superpotravinu nového věku, protože se může pochlubit více než 90 různými živinami a přes 40 typy antioxidantů. V některých kulturách je konzumována podobně jako špenát, a stává se tak nejen součástí zdravého jídelníčku, ale i tradiční kuchyně.
Jsou bylinky bezpečné?
Stejně jako jiné přírodní prostředky ani bylinky nejsou 100% bez rizik. Takové léčivo, které by nemělo žádné nežádoucí účinky na nikoho z lidí, jsme ještě neobjevili. Zkušenosti ale ukazují, že při dodržení dostatečného příjmu jídla a pití, je riziko nízké. Jelikož bylinky podporují trávení, mohou se případné nežádoucí účinky týkat trávení – průjem, zácpa apod. Raritně může pískavice způsobovat alergické reakce, např. lidem, kteří jsou alergičtí na arašídy (je třeba vyzkoušet např. jen 1 kapsli a pozorovat efekt).
Vedlejší účinky na děťátko jsou takřka vyloučené proto, že množství účinných látek, které se dostane přímo do mléka, je velice nízké. Někdy ženy pozorují, že miminko má častější a řidší stolici, což je způsobeno právě vyšším příjmem mléka, a tedy je to žádoucí jev.
Zároveň mají bylinky také skvělé vlastnosti, protože zlepšují trávení, stabilizují hladinu cukru v krvi apod. Většina žen si jejich účinky chválí.
Jak na vysazování bylinek
Co se týče vysazování bylinek, bohužel na to není nějaký mustr pro všechny stejný. Obecně se doporučuje, nechat vše ustálit tak, aby matka vnímala, že je nějakou dobu kojení úplně bez problémů (dítě vydatně pije, ženu nic nebolí). Řekla bych minimálně týden, pokud chcete nějaká čísla, ale je to opravdu velmi orientační údaj. A pak vysazovat ideálně pomalu, tzn. vzít si z celkového množství denních kapslí o 1 kapsli méně, vyčkat 2 dny (až týden), jestli se nic neděje, pak další apod. Může to být i jinak, toto je opravdu strašně individuální. Ale takový doporučený postup, pokud bereme na začátku např. kapsle v množství 3-3-3, tak potom snížit na 3-3-2, potom 3-2-2, 2-2-2 atd. Je jedno, jestli vysadíte postupně nejdřív celou jednu bylinku a pak druhou nebo jestli budete po týdnu střídat (případně se lze rozhodnout podle financí, vysadit nejdříve to dražší). Jde o to, že kdybychom vysadili skokově vše najednou, nemuselo by to tělo zvládnout vykompenzovat. A dítě by teoreticky mohlo reagovat velkou nespokojeností, což bychom zase museli dávat pomaličku dohromady.
Finanční stránka bylinek
Bylinky v kapslích bohužel nevyjdou úplně nejlevněji, pro orientaci se stačí podívat na internetu. Sušené bylinky v prášku jsou levnější, ale zase pro většinu lidí nemožné k pravidelné konzumaci. Při potřebě užívat bylinky delší dobu je proto pro mnoho žen vhodné začít si je kapslovat samostatně doma.
Při cenách v lednu 2024 vyjde doma plněných 100 kapslí pískavice a 100 kapslí benediktu dohromady na cca 120 Kč (plus počáteční investice do kapslovačky v řádu několika set Kč). Hotové kapsle jsou nesrovnatelně dražší, ale samozřejmě zase bez práce.
Pokud si žena z finančních důvodů musí vybrat jen jednu bylinku, nejlépe funguje pískavice. Lepšího výsledku ale dosáhne s bylinkami v kombinaci pískavice a benedikt.
Co říkají některé ženy o bylinkách
Společně s dalšími doporučeními, která jsem dostala, mi velice pomohlo i užívání bylin jako jsou pískavice řecké seno, benedikt lékařský nebo moringa. Tyto přírodní produkty mi pomohly zvýšit produkci mateřského mléka již během tří dnů od začátku užívání. Navíc, během této doby jsem nezaznamenala žádné nepříjemné vedlejší účinky. Jako bonus mohu zmínit, že jsem si všimla i pozitivního vlivu na zdraví mých vlasů a nehtů, a také na trávení. (Věra)
Díky radám poradkyně Pavlíny a cenným informacím z webu MAMILY jsme úspěšně překonali náročný začátek. Po komplikacích spojených s porodem mi byla podána řada léků, které výrazně ovlivnily produkci mléka. Snažila jsem se dodržovat všechna doporučení, jako je kůže na kůži, nošení miminka a kojení dle jeho potřeb, a začala jsem také používat bylinky. Ty mi nakonec pomohly, že moje dvouměsíční děťátko nemuselo být hospitalizováno s těžkým zánětem průdušek, protože dostávalo dostatek mateřského mléka. I lékařky, které naši malou sledovaly, potvrdily, že je klíčové, aby dobře pila. A co vedlejší účinky? Můj manžel se směje, že voním jako kari. Naštěstí miluje indickou kuchyni, takže si na to zvykl. 😜 (Katka)
Přežila jsem období, kdy jsem musela užívat opravdu vysoké dávky bylinek, jelikož jsem se potýkala s velmi nízkou produkcí mateřského mléka. Důvodem bylo, že po porodu mi v děloze zůstal malý kousek tkáně, a mé tělo si tak mylně myslelo, že jsem stále těhotná, což ovlivnilo tvorbu mléka. Moje dcerka odmítala jakékoli náhražky a trvala pouze na kojení, což pro mě bylo psychicky i fyzicky velmi náročné. Přesto jsem toto období zvládla, a to hlavně díky neocenitelné podpoře a radám od poradkyně z organizace MAMILY, a samozřejmě díky bylinkám. A dodnes kojím svoji dcerku, která už má 3,5 roku. 🥰 (Petra)
Můj zážitek s pomocí od poradkyně při kojení byl pro mě neocenitelný ihned po příchodu domů z porodnice. Jako osvěžující kontrast to působilo ve chvíli, kdy jsem od zdravotnického personálu nedostala žádné konkrétní a praktické rady. Tato situace mě opravdu překvapila, protože dosud jsem měla neotřesitelnou důvěru v odborníky. Poprvé jsem si uvědomila, že to samo o sobě nestačí a nemůžu se spoléhat pouze na obecné informace, obzvláště když jsem se potýkala s problémy při kojení. Krátce před setkáním s poradkyní jsem narazila na web MAMILY, kde jsem našla důležité informace o tom, jak rozlišit, zda dítě efektivně saje nebo jen cucá. Poradkyně mi poté doporučila několik metod, které podporují laktaci: kojení dle potřeb dítěte, intenzivní tělesný kontakt s miminkem a správnou techniku přikládání a přisátí, což jsme společně důkladně procvičovaly. Později jsem si začala pomáhat také bylinkami, které se ukázaly jako velmi účinné. Díky našemu společnému úsilí se nám během měsíce podařilo stabilizovat můj proces kojení, a já jsem si následně tyto okamžiky s dcerou opravdu užívala. Tato osobní zkušenost mě inspirovala, abych se po roce a půl stala také poradkyní pro kojící matky. Moje ambice je poskytovat podporu dalším ženám stejně efektivně, jak mi pomohla moje poradkyně. (Marta)