5 nejčastějších chyb při nošení dětí v nosítku

Možná už dítě nosíte dlouho a jste v tom docela zkušení. Přesto se ale může stát, že některé detaily nemáte úplně vychytané. Bolí vás z nošení záda? Dítě už v nosítku nesedí tak dobře jako dříve? Mrkněte na tipy níže!

1. Zvolte správnou velikost nosítka. Výrobci obvykle udávají velikost podle hmotnosti dítěte, případně podle jeho věku. Nicméně to neznamená, že to vašemu dítěti musí přesně sedět. Například mnohá nosítka určená podle výrobců od narození reálně sedí až trochu větším dětem. Takže zaprvé, ujistěte se, že velikost nosítka je pro vaše dítě vhodná. Existují speciální nosítka pro novorozence, stejně tak nosítka pro větší děti (třeba od 1 roku) a samozřejmě rostoucí. Ale málokteré vydrží opravdu po celé nosící období, tedy od 0 do cca 4 let.

2. Nastavte si nosítko správně. Tak, aby byla dodržena správná ergonomická poloha dítěte a aby bylo nošení pohodlné i vám a nebolela z něj záda. Více o tom v tomto článku.

3. Zkontrolujte si dotažení bederního pásu a jeho polohu. Pak usazujte dítě na hranu bederního pásu (jako na první fotografii). Pokud ho posadíte příliš nízko do kapsy, bude bederní pás ohýbat a celý ho svým zadečkem překryje. Vás pak potáhne výrazně dopředu a dolu. Pokud naopak usadíte dítě příliš vysoko až nad bederní pás, nedosáhne té správné polohy a zakulacení zad.

Když se pak díváte na správně usazené dítě v nosítku zepředu, dítě zakrývá svým zadečkem asi 1/3 výšky bederního pásu.

4. Miminko by mělo být podsazené, nožičky tvořit písmeno M a zádíčka zakulacená do C. Chodidla miminka by měla být rovnoběžně s podlahou (ne špičky směřující dolů) a obě přibližně stejně vysoko.

5. Zkontrolujte dotažení nosítka. Dítě by v něm nemělo vlát, bortit se do strany, viset a v žádném případě by nemělo být potřeba, abyste ho přidržovali rukama.

Slíbená bonusová rada na závěr zní:

Děti nám rostou, a tak musíme pravidelně nastavení nosítka kontrolovat. U rostoucích nosítek zvětšujeme a pokud už ani zvětšování nestačí, přecházíme na větší nosítko nebo jiný typ.

Našli jste se v článku také? Nebo ještě tápete? Zkuste článek o tom, jak nastavit správně nosítko.

Chcete si o nošení popovídat nebo něco zkonzultovat? Neváhejte se na mě obrátit.