Kojení po
1. narozeninách

Webinář

Kojení po prvních narozeninách:
Co ti nikdo neřekl a měl by

Překonala jsi možná náročný začátek kojení, teď to všechno běží a ty si říkáš - jak to bude dál a kdy kojení vlastně skončí?

  • Jak moc významné je ještě kojení pro děti starší 1 roku?
  • Přináší dlouhodobé kojení také nějaká rizika (např. nepotlačuji tím dětské emoce)?
  • Jak řešit svou únavu a vyčerpanost?

Nějak jste se s malým “dokojili” do prvních narozenin a okolí se začíná ptát – dokdy budeš ještě kojit? Nemělo by se dítě už učit řešit své problémy jiným způsobem? Co tvoje tělo, vždyť musí být dlouhodobým kojením strašně vysáté?

Vlastně možná kojíš ráda a vnímáš, že dítě se ještě moc kojit chce. Ale otázky okolí tě hodně znejišťují. Samozřejmě chceš pro dítě i sebe to nejlepší, ale podložené informace o kojení “starších” dětí vlastně téměř neexistují.

Proč ti nikdo neřekne, co a jak je při kojení “starších” dětí v pořádku a co není?

Generace našich maminek kojila typicky pár dní až maximálně měsíců. Kojení dětí po 1. narozeninách byla v našem dětství skutečná rarita. A dnes se doba sice posunula, ale ne zas o tolik. Možná to máš stejně – v okolí vlastně neznáš moc takto “velkých” kojených dětí. A tak prostě nevíš, nemůžeš vědět, jak kojení dětí starších 1 roku vypadá.

Když nevíme, nemáme s čím srovnávat. A pak zákonitě přicházejí pochybnosti a s kojením je pak propojeno v podstatě všechno okolo dítěte. Tak schválně, koho z nás nikdy nepřepadly pochybnosti typu:

  • Spánek: nemělo by už dítě spát celou noc (nebo se budit méně často) a kvůli kojení to tak není?
  • Jídlo: nemělo by už jíst větší porce a více kojení nahrazovat jídlem?
  • Emoce: když na každý problém dítě přiběhne pro prso, nebude pak v dospělosti problémy zajídat?
  • Zdraví matky: neměla bych myslet také na sebe a radši kojení omezit, aby mě tolik nevysávalo? Neměla bych kojení ukončit a konečně začít brát léky, co potřebuji / jít na trhání osmiček / nechat se (pře)očkovat / absolvovat potřebnou operaci?
  • Společnost: nebude moje dítě na mě kvůli kojení příliš závislé a nesamostatné? Jak zvládne školku?
  • Vztah s otcem: nepřipoutávám kojením dítě k sobě příliš, takže nemůže rozvíjet dostatečně vztah s tátou?
  • Zuby: nemůže noční kojení dítěti kazit zoubky?
  • Otěhotnění: nebrání kojení dalšímu těhotenství? Pokud budu kojit v těhotenství, nezpůsobím tím potrat?

Takových pochybností nás může napadat celá řada. A co nás nenapadne, často nám předloží naše okolí.

Problém je v tom, že téměř nikde se nedají zjistit pravdivé odpovědi. Naše současná společnost nemá zkušenosti se (staršími) kojenými dětmi. Neví, jak kojení typicky probíhá a co všechno ovlivňuje. Tato oblast je opravdu velmi silně opředena množstvím polopravd, mýtů i vyložených nesmyslů. Je těžké dozvědět se informace založené na vědě, a to bohužel často i od odborníků.

Dál už ale hledat nemusíš

Se ženami na poradenství nebo na podpůrné skupince řešíme taková témata pravidelně. Proto jsem připravila podrobný webinář, který tě připraví na to, co můžeš očekávat, odpoví ti na tvé otázky a to všechno s citem, empatií a pomocí vědeckých studií.

Podívej, co mi napsala po zhlédnutí webináře maminka Pavlína:

S prvním dítětem se Pavlíně kojení nepodařilo. Jako prvorodička nebyla připravená a nevěděla, kde hledat kvalitní informace. “V porodnici jsem se dočkala akorát hrubého zacházení s prsama a poškozujících rad od sester. Netrvalo dlouho, kdy mi byly doporučeny kloboučky. Domů jsem odcházela s miminkem na umělém mléce,” vzpomíná Pavlína.

Před narozením syna se rozhodla, že to chce jinak. Našla si dulu, která je zároveň laktační poradkyně, a absolvovala minikurz přípravy na kojení. I přes veškerou přípravu nebyly začátky jednoduché.

“Trvalo 14 dní, než se nám podařilo plné kojení. A kojím ho doteď, a to mu brzy budou 2 roky. Kojení je všelék na veškeré neduhy a neměnila bych,” říká.

Nyní však naráží na nepochopení okolí kvůli kojení staršího dítěte. Proto hledala další informace a našla můj webinář.

“Tento webinář bych doporučila všem maminkám. Jsou v něm OPRAVDOVÉ a podložené informace ke kojení. Člověk se dozví spoustu zajímavých věcí, včetně toho, že i starší dítě se může chtít kojit často, a není s ním nic špatně,” hodnotí Pavlína. “Potvrdilo se mi, že ani já, ani syn nejsme na odstav připravení a necháme tomu zatím volný průběh. Jediné co mě mrzí je, že si člověk tyto kvalitní informace musí vyhledávat sám.”

Co konkrétně ti chci na webináři povědět?

  • Vysvětlím ti, co kojení dává dítěti a matce po 1. roce a jak se mění kojení a složení mateřského mléka v tomto období.
  • Projdu si s tebou zvlášť období 1-2 roky, 2-3 roky a 3-5 (a více) let a zaměřím se na specifika kojení v každém období.
  • Odpovím na všechny otázky, které se k tomu ženy ptají – projdeme témata jako další těhotenství, zdraví matky, životní styl (hubnutí, tetování, pití alkoholu, káva) apod., ale i zcela praktické denní záležitosti jako je spánek batolat a noční kojení nebo “ladění rádia” (když si dítě hraje z bradavkou prstíčky). Nejvíce času věnuji nejčastějšímu tématu – vyčerpání a únavě nás maminek, s čímž souvisí také případné nepříjemné pocity při kojení, v extrému až averze.

To ale není všechno

Do laktačního poradenství spadá také oblast ukončování kojení, čili odstavování. Vím, že ne všechny ženy chtějí kojit do samoodstavu, ale moc si přeji, aby své rozhodnutí udělaly informovaně, což se bohužel pokaždé neděje.

Když hledáme na internetu nebo mezi přáteli rady, jak citlivě odstavit dítě, často dostaneme rady, které u nás nefungují. Proč? Neexistují totiž dvě stejné situace. Proto ti ani já nedám žádný jasný návod – udělej to a ono a stane se tohle. Nebylo by to ode mě fér a mnoha z vás, ne-li všem, by to ani nefungovalo. O čem tedy budu mluvit?

Na odstavení doporučuji se připravit předem a připravit si plán. Proto tě provedu krok za krokem tím, jaké otázky si položit a nad čím se zamyslet, aby tvůj plán vycházel přímo z vaší rodinné reality. Začneš tím, že si jasně odpovíš na to, proč chceš kojení ukončit. Potřebuješ si říct, kolik máš na odstavení času, na co je tvoje dítě zvyklé, jak funguje s tatínkem, jak prožívá emoce (a jak emoce dítěte prožíváš ty a jak partner) a mnoho dalšího.

Součástí tohoto bloku jsou také nejčastější mýty okolo odstavování, které rozebereme na části a vysvětlíme si, co a proč není dobré radši vůbec zkoušet.

Úplně na závěr se pak dostanu k termínu samoodstav, jak se liší od odstavu jako takového a co od něj čekat.

Po zhlédnutí webináře budeš:

  • vědět, jak kojení “starších” dětí skutečně vypadá,
  • mít jasno v tom, jestli chceš stále kojit nebo už kojení ukončovat,
  • mít praktické nápady a podněty, které můžeš hned začít aplikovat,
  • umět odpovídat na otázky a tipy od babiček a všetečných příbuzných,
  • vědět, jak sestavit plán k odstavování, pokud víš, že odstavit chceš,
  • mít jasnější představu o samoodstavu a o tom, co přináší dětem i rodičům,
  • dosycena mnoha příběhy z praxe o tom, co prožívají ženy ve stejné situaci jako ty,
  • ve výsledku podpořena ve své mateřské roli.

Ahoj Klári, ještě jednou moc díky za seminář a že jsem se ho mohla zúčastnit! Dost jsem si toho odnesla a uvědomila jsem si dnes, že se cítím v kojení mnohem lépe. Hezky mě to nakoplo si o tom ještě přemýšlet a víc si pojmenovat, jak to vlastně mám a co potřebuju. Takže i přes mojí poptávku po neexistujícím návodu na klidný ukončení kojení 😀 si to krásně sedlo a věřím, že nějakou společnou cestu najdeme.” (Markéta)

Hodnota tohoto unikátního téměř dvouhodinového webináře je

599 Kč

s přístupem na měsíc a neomezeným počtem přehrání.

Nyní ti ale nabízím poloviční cenu:

299 Kč

Protože chci, aby se tyto důležité informace dostaly k co největšímu počtu žen. Za cenu přibližně dvou balíků plen získáš něco, co ti zůstane (narozdíl od těch plínek:-). Jdeš do toho?

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Nemusíš zdlouhavě hledat na internetu, ptát se kamarádek, maminky, tchýně a řešit, že každý radí něco jiného.

Nabízím ti informace, praktické postupy a tipy
založené na vědeckých důkazech.