Co vážně nemusíme aneb Vážení před a po kojení

Proč není vážení miminka před a po kojení spolehlivou metodou, jak posoudit vydatnost pití miminka? Má to hned několik důvodů.

  1. Váhy mají poměrně velkou odchylku danou výrobcem. V takto malých číslech, kde se pohybujeme, je odchylka poměrně zásadní, může být až 30 gramů nahoru dolu. Proto zkouška kojení vážením může být buď falešně uklidňující nebo naopak zbytečně děsící rodiče.
  2. Miminka u kojení často usnou a je to tak dobře. Uspávání je jednou z funkcí kojení. Když pak miminko vyndáme z náruče a pokládáme ho na studenou váhu, obvykle není zrovna nadšené.
  3. Každé kojení je jiné. Je to tak i proto, že má mnoho funkcí. Vážení miminka vychází z představy, že kojení je jen krmení, ale tak to není. Je v pořádku, že jednou miminko vypije mnoho mléka najednou, a podruhé třeba maličko. Možná se chtělo kojit z jiného důvodu, třeba potřebovalo uspat, uklidnit apod. Může se tedy stát, že při kojení, které vážíme, vypije miminko maličko, ale je to v pořádku. Protože třeba před půl hodinou vypilo hodně. O různých funkcích kojení si můžete přečíst zde.

Jak tedy posoudit vydatnost pití? Něčím se přece řídit musíme, ne? A znamená to, že kojenecké váhy jsou tedy k ničemu?

Ne, je to kombinace více faktorů, které nám pomáhají orientovat se v příjmu mléka ze strany miminka. Jedním z nich je přibírání. Miminko můžeme vážit třeba jednou za pár dní, pokud chceme mít jistotu, že přibírá. Ale obvykle úplně stačí pravidelné prohlídky u pediatra. Stejně tak je orientační třeba stolice nebo moč děťátka.

Nejlepším ukazatelem pití je pozorování pauz v bradě při pití. O co jde?

Miminko je přisáté na dvorec maminky. Je přisáté hluboce a asymetricky – bradavka maminky směřuje na jeho horní patro. Miminko stlačuje dvorec a z bradavky stříká mléko, které si vzadu v puse shromažďuje. Když se mu kapacita naplní, polkne. Zvenku to vypadá tak, že dá bradu dolu, chviličku zastaví (pauza v bradě) a zase ji dá nahoru. Dá se to naučit pozorováním. A vypadá to jinak, než když miminko jenom dudlá.

A zase – někdy si miminko může jen podudlat. Ale někdy se musí i vydatně nakojit.

Pozorování pauz v bradě se můžete naučit z těchto videí.

Anebo si pozvěte laktační poradkyni, která vám pomůže odlišit pití a nepití přímo u vašeho dítěte. Podle zhodnocení pití pak učiníte další společně kroky.