Kojení v létě

“Při propouštění z porodnice nám doktoři říkali, že v parném létě můžeme kojení doplňovat i podáváním vody. Aby nebyl náš novorozený dehydratovaný,” říká 32letá Jana. Je to logické, v horku se bojíme, aby našim maličkým, nic nechybělo. Ale je skutečně podávání vody potřeba?

Mateřské mléko je tvořeno mnoha látkami a z velké části i vodou. Proto není potřeba se bát, že by výlučně kojené dítě nedostávalo vodu. Zároveň ale mateřské mléko obsahuje mnoho jiných látek, které posilují zdraví dítěte. A je to úplně stejné v létě nebo v zimě. Bojíme-li se dehydratace malých dětí, můžeme se více soustředit na to, abychom prso aktivně nabízeli. Pozorovat pak můžeme třeba moč dítěte, která by měla být světlá, nepříliš výrazně zapáchající, zkrátka jako u dospělých.

Po koupání (v rybníce) není potřeba si nijak speciálně omývat či otírat prsa před kojením. A mateřské mléko významně buduje imunitu dítěte, takže i proto je kojení v létě tak důležité.

A co starší děti, které už se kojí i jí jídlo? Někdy se stane, že se děti tak zaberou do hry, že na žízeň ani nemyslí. Můžeme jim nabízet tekutiny během dne, ale nebojme se také nabízet kojení. Další možností jsou potraviny obsahující hodně vody jako např. okurka nebo meloun či různé studené polévky. A možností je také nechat dítě koupat ve vaničce s čistou vodou – většina dětí se tam úplně přirozeně napije.

Co se týče letního kojení – pozor jen na různé lahvičky s pítky, cucátky apod., které mohou děti učit jiný způsob sání než sání na prsu. Někdy se pak stane, že se dětem pokazí i kojení, při kojení koušou, neumí se efektivně napít, případně že se postupně úplně odmítnou kojit. Nejlepší je tedy nabízet dětem pití ze skleničky nebo plastového kelímku. A letní vedra jsou ideální dobou, kdy se dítě může učit takto pít, protože malé polití není v horku na škodu.

Výzkumy neprokázaly, že by množství vody, které maminka vypije, mělo vliv na množství mateřského mléka, které se jí tvoří. Proto rady, které jsme dříve slýchali (že kojící žena by měla vypít alespoň 2 / 3 / 4 litry denně), jsou zastaralé. Nicméně stejně jako každý člověk, i kojící žena by měla dostatečně pít, aby chránila své zdraví.

Létu zdar!